Belirtileri.com
Blumia Belirtileri

Blumia Belirtileri

Blumia hastalığı psikolojik ve sosyolojik kaynaklı olan , beslenme düzeniyle alakalı olan bir hastalıktır. Genellikle ergenlik çağında görülen bir hastalık olmasına karşın ileriki yaşlarda da blumia hastası olan birçok kişi bulunmaktadır. Sonucunun ölüme kadar ulaştığı ve bu durumun fark  edilmesi oldukça güç olan bir hastalıktır. Kişi sosyal yaşamda yaşadığı problemlerden kaynaklı ya da çevre baskısından kaynaklı blumia hastası olabiliyor. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan düzensiz beslenme ve ardından gelen kilo problemleri ise kişiyi blumia ya da anoreksi gibi hastalıklara sahip olmasına neden olarak gösterilebilir.

Blumia hastalığı genellikle depresyon kaynaklı bir hastalıktır ve ergenlikte görülmesi de bu veriyi destekleyecek niteliktedir. Kişi kendinin oldukça fazla kilolu olduğunu düşünür ve eğer ki yakın çevresi hasta olan kişiden daha zayıfsa bu durumda ; tek çare ya yememektir yada yediklerinden en kolay şekilde kurtulmaktır. Dolayısıyla özentilikle başlayan birçok blumia hastası da mevcuttur. Bu özentilik genel olarak lise çağında arkadaş ortamında başlayıp, hiç de düşünülemeyen birçok probleme yol açabilmektedir.

Dünya çapına bakıldığında ise ünlüler dahil olmak üzere birçok blumia hastasının savunduğu düşünce kendilerini daha hafif ve rahat hissettikleridir. BU düşünceler genellikle ilk aşamalarda olan blumialar için geçerlidir.


Blumialı kısaca tanımlayacak olursak kişiler  ; özgüven yetersizliği yaşayan, sosyal hayattan maruz kalmış ve düzenli beslenemeyen ; daha sonra ise kilo problemleri yaşmaya başlayanlardır. Ayrıca kişilerin bazıları zayıf olsalar da blumia hastası olabilmektedir. Bunun sebebi ise yine sosyal kaynaklı ya da depresyon etkisi ile olabilmektedir.

Kişi bir süre sonra müshil ilaçları da kullanmaya başlar , kendini zorlayarak kusar ve gereğinden fazla egzersiz yapmaya başlamaktadır.         Ayrıca genellikle karbonhidrat değeri yüksek olan yiyecekleri tercih eder ve daha sonra kusmaya başlar.

Kişinin oldukça fazla psikolojik problemleri vardır ve devamlı olarak kendini aynada inceler; kendini devamlı olarak çirkin ve biçimsiz bulur.

Teşhisin konulması için ise üç aylık bir süreç gerekmektedir. Bunun nedeni ise kişinin blumia olduğunun anlaşılmasının zor olmasından kaynaklanmaktadır.  Blumia genellikle kişinin artık engel olamadığı kusmalar sonucunda anlaşılabilmektedir.

Blumia hastalığı genellikle tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır. Çok düşük oranlarda hastanede tedavi edilmesi gereken blumia hastaları mevcuttur. Bunun nedeni ise hastalığın geç fark edilmesi ya da hastalığın şiddetli olmasıdır.

Hastaların tedavisinde yakınlarının desteği ve sosyolojik destek çok önemli olmaktadır.

Blumia Hastalığı Belirtileri

 • Kişi oldukça kısa zaman diliminde ve hızlı yemek yer
 • Kişinin gizlice yemek yediği gözlemlenir ve bu durum ataklar halinde gerçekleşebilir.
 • Yemeği yedikten sonra çıkarma isteği doğar ve kişi kendini lavaboya atar.
 • Kişi müshil ilaçları kullanmaya başlar. Aynı zamanda idrar söktürücülere ve diyet haplarına başlayabilir. Diyet haplarından ölen kişi sayısı ise yadsınamayacak ölçüde fazla olmaktadır.
 • Birden kilo verimleri ve alımları gözlemlenmektedir.
 • Kişinin boğazı tahriş olmaya ve ağrımaya başlar. Ayrıca lenflerinde de şişmeler gözlemlenir.
 • Olması gerekenden fazla spor programı uygularlar. Bu durum kişinin sağlığını tehdit edici ölçüde olabilmektedir.
 • Bazı günler aşırı beslenme , bazı günler hiç beslenmeme gibi durumlar mevcuttur.
 • Kişinin ruh hali değişkendir ve depresyon özellikleri mevcuttur.
 • Kişi sinir krizleri geçirebilmektedir.
 • Kişi kendini devamlı eleştirir ve bu eleştiri genellikle kendi vücuduyla alakalıdır.
 • Kişi yemek yerken kendine hakim olamamaktan korkar.
 • Kişi yemek yedikten sonra kendini suçlu hisseder ve bunalım hali gözlemlenir.
 • Bir süre sonra halsizlik ve kasların yıkımı söz konusu olmaktadır.
 • Kişide diş çürümesi gözlemlenebilir.
 • Kalpte ritim bozukluğu ortaya çıkabilmektedir.
 • Arkadaşlarıyla yada ailesiyle birlikte dışarıda yemek yemekten uzak durmaya çalışır.
 • Kişi yemek yemesi için ısrar beklentisine girebilir.
 • Kişide uyuşturucu,kokain gibi madde bağımlılıkları ortaya çıkabilir ve aşırı para harcama meylinde olabilir.
 • Aşırı derecede zayıflama çayı içebilirler.
 • Kişide duygu kontrolü olmayabilir. Kişi bir an çok mutluyken bir an çok sinirli ya da üzgün olabilir.
 • Kişinin cinsel hayatında problemler olabilmektedir.
 • Kişi hayatına son verme eğiliminde olabilir ve kendisine zarar vermeyi önemsemez.

Blumia Nasıl Olunur?

Blumia hastalığı genellikle sosyolojik ve psikolojik olarak problemleri olan insanlarda meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise blumia hastası olan kişinin başkalarının düşüncelerini fazla önemsemesi ve kişilerin yargılarını kendi yargıları olarak kabullenmeye başlamasıdır. Bu yargılamalar genel olarak kişinin dış görünüşüyle alakalı olan düşüncelerdir. Kişinin çok kilolu olduğunu, çok yediğini söyleyen insan kitlesinin düşünceleri bir süre sonra kişinin de düşünceleri olmaya başlar ve kişi artık bu düşüncelerin doğru olduğunu kabullenir. Aslında kişinin kilosu ve boyu normal kitle indeksinde olabilir; fakat kişinin psikolojisi somut olan görüntü yerine soyut ve anlamsız olan düşünceleri sindirir.

Dolayısıyla kişiyi etkileyen genellikle dış ortam olmaktadır. Kendini çirkin hissetmeye başlayan bu kişiler bir süre sonra yediği yemeği sorgulamaya ; devamlı kilosunu kontrol etmeye başlar. Bunun sonucunda ise daha zayıf olmak isterler ve akıllarına ilk gelen çözümde yediği her şeyi kusmak olur. İlk zamanlarda çok etkilemeyen bu kusmalar bir süre sonra ciddi problemlerin habercisi olurlar. Kişi beslenme yetersizliği yaşadığı için bayılmalar yaşayabilir ; vitamin yetersizlikleri ve kansızlık da yaşanılan problemler arasında yer almaktadır. Eğer kişinin blumia olduğu fark edilmemişse kişi bunu saklamak için geçici süre bu alışkanlıklarına ara verir ve normal yeme düzenine geri dönebilir. Fakat bu süre çok uzun sürmez ve kişi eski yeme ataklarına ve kusma alışkanlıklarına geri döner. Blumia bir süre sonra reaktif hipoglisemi gibi hastalıklara da neden olabilecek bir hastalıktır. Dolayısıyla blumia aşamalı ve sonunda ölümün olabileceği bir hastalık olarak bilinmektedir.

Özellikle ergenlik çağında bununla ilgili seminerler verilmesi; ailelerin ve çocukların bilgilendirilmesi önemli olmaktadır.

Blumia Anoreksiya Farkı

Blumia ve anoreksiya hastalıklarının ortak yönleri olduğu gibi birçok farklı özellikleri de bulunmaktadır. İki hastalık da psikolojik ve sosyolojik kaynaklı olan hastalıklardır. Kişilerin çevresinin düşüncelerinin kendi düşüncelerinin önüne geçmesi sonucunda meydana gelen hastalıklardır. İki hastalıkta da kişi kendi devamlı olarak kilolu ve çirkin olarak görmeye başlar. Bunun nedeni ise mankenlere ya da çevresindeki insanların vücutlarına duydukları özentilerdir. Fakat anoreksiya da blumia da olduğu gibi kusma gözlenmez. Kişi neredeyse hiç beslenmez ve yoğun egzersiz programlarını uygulamaya başlar. Ayrıca anoreksiya hastası olan kişilerde blumiaya oranla daha fazla ve ani kilo kayıpları gözlemlenmektedir. Bunun nedeni ise kişinin vücuduna hiçbir şekilde besin alınamamasıdır. Bir süre sonra ise kişi kilo vermesine engel olamaz ve oldukça sağlıksız bir vücuda sahip olur. Ünlülerin bir çoğunda görülen bir hastalık da anoreksiyadır ve tedavisi blumiayaya oranla daha zor olabilmektedir.

Blumia Tedavisi

Blumia tedavisinde en önemli olan aşama kişinin blumia olduğunu kabullenmesidir. Çoğu blumia hastası kendinin blumia olduğunu kabul etmez. Aslında bunun nedeni de insanların bu durumu öğrendikten sonra kişiyi yargılamasıdır. İnsanların düşüncelerini aşıp , kendinin hasta olduğunu kabullenen blumia hastaları ise mutlaka psikolojik olarak desteklenmelidir. Bu desteklenme kişinin yakınları ve psikologlar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca kişinin yakınlarından doğan bir problem söz konusu ise bu kişilerde hastayı olduğu gibi kabullenmeli ve fiziksel olarak yargılama yapmaktan kaçınmalıdır çünkü blumia hastalığının başlangıcında bu neden yatmaktadır. Psikologlar ise kişinin kişisel gelişimine katkıda bulunur ve aslında onun düzenli beslenerek de sağlıklı bir vücudu olacağını kişiye anlatırlar. Aynı zamanda diyetisyenler de kişiye beslenmenin doğru bir biçimde olması konusunda yardımcı olacaklardır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11