Belirtileri.com
Zehirlenme Belirtileri

Zehirlenme Belirtileri

27 Şubat 2017

Zehirlenme, bakteri, virüs ve parazitler ile bozulmuş besinlerin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu durumun vücutta ters tepkimesine zehirlenme denir. Genellikle tüketilen besinler yolu ile bu sorun yaşanır. Hijyen koşullarına uygun olmayan, taze olmayan besinlerin vücutta tepkime oluşturması milyonlarca kişide görülmektedir. Mide bulanması ve baş dönmesi, ani terlemeler gibi belirtiler gösterir. Zehirlenmeler sadece yiyecekler ile olmaz. Kullanılan yanlış ilaçlar da zehirlenmelere neden olur. Vücudun bağışıklık sistemini diskalifiye eden bu parazitler kişinin vücudunda tepkime meydana getirir. Zehirlenmeler kişiden kişiye farklı reaksiyon gösterebilir. Fakat ne olursa olsun fark edildiği zaman mutlaka hastaneye gidilmeli ve tedavi edilmelidir. Zehirlenmeler ölümlerle sonuçlanabilecek kadar ciddi sorunlardır.

Zehirlenme Nedir?

Vücutta bir organ üzerinde tüketilen besinlerin kimyasal reaksiyon oluşturması sonucunda oluşan tepkimeye zehirlenme denir. Bu maddeler vücuda çeşitli şekillerle girebilir ve tepkime oluşturabilirler. Tüketilen besinlerin bozulması ya da virüs, parazit ve benzeri şeylerin temas etmesi, bu tür zararlı maddelerin içilmesi, solunma ve deri teması yolu ile bulaşması vücutta tepkime oluşturabilir. Sadece yemek ile değil solunan bir hava ile bile bu durum gerçekleşmektedir. Tarım yapan kişilerin tarım ilaçları ile teması sonucunda deri sel temas ile zehirlenme gözlenebilir. Kış aylarında soba ve doğal gaz tüketimi oldukça yaygındır ve aslına bakılacak olursa oldukça da tehlikeli yanları vardır. Kontrol edilmez ise kaçak durumunda sobadan ya da doğal gazdan sızan gaz zehirlenmemize sebebiyet verebilmektedir. Zehirlenme ilk esna da kusma hissi ve baş dönmesi gibi hisler uyandıracaktır. Kusmak bu tür durumlarda oldukça yararlıdır çünkü tepkimeyi dışarı atmaktadır. İleri ki boyutlarında bilincini kaybedebilir, düşebilir, baygınlık geçirebilir ya da görme hislerinde kayıp hissedebilir. Özellikle temizlik malzemeleri gibi kimyasallar çocuklar tarafından ulaşıldığı zaman ciddi sorunlar yaratabilir. Bu ten teması sonrasında ağza gidebilir, deri yolu ile tepkime oluşturabilir. Çocukluk döneminde bağışıklık sistemi oldukça zayıftır ve bu tür kimyasallar çocukları da oldukça etkilemektedir. Böcek sokması gibi zehirlenme şekilleri de bulunur. Böceğin vücudunuza bıraktığı salgının zehirli olması veyahut sizin alerjiniz olması durumunda vücut reaksiyon gösterecektir. Bu konu oldukça ciddidir. Akrep, yılan gibi hayvanlar familyası tarafından sokulduğumuz zaman en yakın sağlık kuruluşuna kısa sürede gitmelisiniz. İlk tedavi yöntemi olarak da ısırılan bölge temizlenir. Kanatılır ve zehrin yayılmadan bir kısmının dışarı akıtılması sağlanır.

Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Gıda zehirlenmelerin de mide yıkanması ve serum tedavisi en sık uygulanan yöntemdir. Fakat evde de uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Elma sirkesi bu tür durumlarda iyi bir seçenektir. Elma sirkesi bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Mide kasılmalarını durdurmak amacıyla nane limon tüketmek bu durumda oldukça yarar sağlar. Zehirlenme etkisini de bir nebze artırır. Tavuk suyu gibi et suyu bileşenleri o esnada tüketilmemelidir. Çünkü komplike yağ bileşenleri bulunur ve hazmı zordur. Gıda zehirlenmesi geçirirken hazmı kolay şeyler tüketilmelidir ki zehir vücuttan kolaylıkla atılsın. Yoğurtta bu tür durumlarda tüketilmesi oldukça tavsiye edilen bir besindir. Fesleğen, zencefil ve sarımsak gibi bitkilerin tüketilmesi de gıda zehirlenmesi yaşan kişiler için önemlidir. Tüketilmesinde yarar vardır.


Gıda Zehirlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Dışarıda tüketilen besinler sıcak ortamlarda, açıkta ve son kullanımı geçmiş oldukları için oldukça tehlikelidir. Sıcakta ve açıkta olan besinlerin bakteri üretimi oldukça fazladır ve bozulmuş olma ihtimalleri yüksektir. Ağır gıda zehirlenmesi dışında yaşanan tüm hafif zehirlenmeler kendiliğinden geçer. Gıda zehirlenmesini fark ettiğiniz an yapılması gerekenler ise; 5 saatten önce yemek yemiş kimseyi kusturmayınız. 5 saatten erken ise kusturunuz ve midesinin boşalmasını sağlayınız, bol su içiriniz, sık tuvalete çıkmaya çalışınız. Çünkü vücut bu toksinleri atma ihtiyacı duyar. Bunu da boşaltım yolu ile sağlanabilir. İshal kanlı bir halde ise bu ağır bir zehirlenme içerir ve acil olarak hastaneye başvurulması gerekir.

Kimyasal Zehirlenme Nedir Ne İyi Gelir?

Kimyasal zehirlenme, kimyasal maddeler ile temas edilmesi sonucunda vücudun reaksiyon göstermesidir. Kimyasal zehirlenmeler, temizlik malzemeleri, tarım ilaçları, gaz ve karbondioksit gazı gibi örnek gösterilebilecek zehirlenme türleridir. Temas yolu ile ya da solunum yoluyla bulaşır. Solunan pis havanın ya da dokunulan kimyasal maddenin tepkime yaratması ile gerçekleşir. Kusma, baş dönmesi ve bilinç kaybı gibi belirtiler gözlemlenir. Gıda zehirlenmesinden daha fazla etkilidir. Kimyasal zehirlenme yaşayan kişilere öncelikle temiz hava aldırılmalıdır. Bol su içirilmeli ve kusturulmalıdır. Kişi soluduğu yuttuğu kimyasalları bu yolla atmaya çalışır. Temas halinde vücudun reaksiyon gösterdiği deri de bol su ile yıkanmalıdır.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda zehirlenmelerinde kişi ilk olarak besini atması için kusturulması gerekir. Kişinin zehirlenmelerde kusması oldukça önemlidir. Vücutta tepkimeler bu sayede dışarı atılır. Sonra ki aşamada bol su tüketimi sağlanır. Kafeinli içeceklerden uzak durulur. Sindirimi kolay besinler tüketilmelidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11