Belirtileri.com
Yorgunluk Belirtileri

Yorgunluk Belirtileri

31 Mart 2017

Yorgunluk Belirtileri: Yorgunluk oldukça yaygın olarak karşılaşılan ve genellikle psikolojik kaynaklı bir durum olarak bilinmektedir. Akut ve kronik olarak incelen iki çeşit yorgunluk bulunmaktadır ve kişiden kişiye değişebilen bir tanımdır. Uyku düzeninin bozuk olmasından veya çalışma temposunun fazla olmasından kaynaklı olan yorgunluk akıt yorgunluk olarak tanımlanmaktadır ve psikolojinin oldukça etkili olabileceği bir durum olmaktadır. Kişinin uyku düzeninin olmaması yada yorgunluktan uyuyamaması gibi durumlar ise oldukça sık karşılaşılabilen durumlar olmaktadır.

Ayrıca bazı hastalıkların sonucunda doğabilecek yorgunluk çeşitleri de sık olarak görülen yorgunlar olmaktadır ve genellikle oldukça geç ve zor fark edilen durumlar olmaktadır. Bu türden olan yorgunluk ise kronik olan yorgunluk olarak tanımlanmaktadır ve birçok biyolojik etmen bu konuda etkili olabilmektedir. Özellikle birçok mantar, bakteri ve virüs kronik olan yorgunluğa zemin hazırlayabilmektedir. Aynı zamanda kullanılan yada vücuda her hangi bir sebeple alınan kimyasallarda yorgunluğu tetikleyebilecek nitelikte olabilmektedir.

Kişilerin beslenme düzeninin bozuk olması ve hareketsiz bir yaşama sahip olmaları da akut olarak görülen yorgunluğu artırabilecek nedende olmaktadır. Dolayısıyla kişilerin yaşam şeklinin yorgunluğun üstündeki etkileri yadsınamayacak ölçüde çok olmaktadır.


Akut Yorgunluk Belirtileri Nelerdir?
Kişinin kendini devamlı olarak halsiz ve hatta uykusuz hissetmesi akut yorgunluğunun temel belirtileri arasında  yer almaktadır. Ayrıca yaşa uygun olarak uyku saatlerinin düzenlemesinin olmaması ve kişinin gereken vakitte istediği halde yatamaması akut yorgunluğunun bir diğer belirtisi olmaktadır.

Kişinin bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve dolayısıyla daha kolay hasta olması da gözle görülen akut yorgunluğu sonucu olmaktadır. Aynı zamanda sinirlilik ve gerginlikte belirtiler arasında incelenmektedir.

Akut yorgunluğunun nedenleri
Genellikle kansızlık sonucu oluşan akut yorgunluğu oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra kadınlarda daha sık rastlanılan bir sebep olması, her ay regli döneminde bir miktar kanın vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Bu durumda ise demir eksikliği ve sonuç olarak da kan da daha az oksijen taşınması görülmektedir.Dolayısıyla hem dolaşım sistemi ve oksijenin az taşınmasından kaynaklı olan beyindeki sinir iletimi de az olabilmektedir.

Ayrıca yenilen besinlerin, besin değerlerimin düşük olması da akut yorgunluk nedenleri arasında incelenmektedir. Bu durumda kişide sindirim sistemi problemleri çıkabilmektedir.

Aynı zamanda başka hastalıkların da bulunması akut yorgunluğunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kronik Yorgunluk Belirtileri  ve Nedenleri
Akut yorgunluğuyla karşılaştırıldığında daha ciddi sorunların ortaya çıkabileceği yorgunluk çeşidi olarak bilinmektedir ve genellikle 6 aydan daha uzun bir süreçte anlaşılabilirler. Bu yorgunluğun belirtileri de genellikle akut yorgunluğu ile aynı olabilmektedir fakat daha uzun süren belirtilerdir.

Genellikle bakteri, virüs yada kimyasal kaynaklı olan bir yorgunluk çeşididir ve bu durum direkt olarak kişinin metabolizmasını etkilemektedir. Kişilerde en sık görülen belirtiler ise kas ve eklemlerde görülen ağrılar, lenf bezlerinde görülen büyümeler, unutkanlık, iskelet sistemi problemleri, kalpte problemlerin yaşanması, migren ve baş ağrısı,  duyularda problemlerin yaşanması baygınlık olmaktadır. Ayrıca kişide birçok psikolojik sorun da gözlemlenmektedir.

Yapılan son araştırmalara bakıldığında kronik yorgunluğa neden olan asıl sebep küf mantarları olmaktadır ve bu mantarların olup olmadığı genellikle kan testiyle anlaşılmaktadır.

Yorgunluk Tedavisi

Yorgunluk tedavisinde kullanılan bitkiler nelerdir?
Prof Dr İbrahim Saraçoğlu ‘nun önerdiği bir bitki kürü karışımı aşağıda verilmiştir ve hazırlaması oldukça kolay olan bir kürdür.

Bir bardak siyah çayın içine yaklaşık olarak 9 tane karanfil eklenir ve çay demlenmeye bırakılır ve bu çay kişinin sakinleşmeni ve yorgunluğunun gitmesi için oldukça yararlı olan bir yöntem olmaktadır. Arıca kişinin gün boyu enerjisini koruması için de kullanılabilecek bir yöntemdir.

Yukarıda verilen yöntemin yanı sıra yeşil çay, biberiye ve ginseng de yorgunluğa iyi gelebilecek olan bitkiler olmaktadır.

Fakat , bu yöntemlerin doktor kontrolünde ve sadece gerekli miktarda uygulanması, oluşabilecek olan diğer sağlık problemlerinin de önüne geçilmesi için oldukça önemli olmaktadır.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri
Yorgunluğun tıbbi tedavisinde genellikle neden olan küf mantarının ölmesi ve hücrelerin yenilenmesi amaçlanmaktadır. İlaçla tedavi mümkündür ve kanda kronik yorgunluğa neden olan mantarın ne derece olduğu ve hangi sistemleri etkilemiş olabileceği araştırılmaktadır.

Akut yorgunluk da ise genellikle bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır ve daha kolay tedavisi olan bir durum olarak bilinmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular