Belirtileri.com
Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

01 Mart 2017

Varis Nedir: Toplar damarlar, oksijenden arınmış kanı, damarlar aracılığıyla vücudun diğer bölgelerinden toplayıp, kalp ve ciğerlere tekrardan taşırlar. Damarlar anormal bir şekilde kalınlaşmaya başladığı zaman; bükülürler, genişlerler ya da büyürler. Bu durumda meydana gelen damar lejyonlarına “varisli damar” denir. Varis, genellikle yaygın olarak bacaklarda ve kalçada görülür.

 • Kalınlaşmış, bükülmüş ve açılmış damarlar varis olarak adlandırılır.
 • Varisli damarlar, vücudun her yerinde görülebildiği gibi, çoğunlukla bacaklarda meydana gelirler.
 • Varis, genetik miras yoluyla geçebilen bir hastalıktır. Varis hastalığının görülüp görülmemesinde kişinin yaşı daha ön plandadır.

Varis, damarlarda yüzeysel ya da derin bir şekilde bulunabilir. Genellikle yüzeysel olanı daha çok görülür. Bu iki durumun da özellikleri şöyledir :

 • Yüzeysel varisler ve kısımları cilde çok yakındır. Bu yüzeysel ve derindeki damarları bağlayan yapılara, delici ve iletişimi sağlayan damarlar denir.
 • Kanı, damarlara ve tekrar kalbe pompalamaya yardım eden bu derin damarlar, kas ve bağlayıcı dokuyla çevrelenmiştir. Bu damarlar, içlerinde gelişen varis’i engellemeye karşı tek yönlü valf özelliği olarak görev yaparlar.
 • Genel olarak kan, yüzeysel damarlardan derin damarlara doğru akar. Buradan, büyük damarlar vasıtasıyla da kalbe geri döner.

Varis Neden Oluşur ve Nasıl Meydana Gelir?
Varisin meydana gelmesinde ortaya atılan bir çok iddia mevcuttur. Fakat fikir birliği olunan, damarlardaki tek yönlü Valfin yani kanın sadece bir yöne akmasını sağlayan basıncın  varise neden olduğudur. Bu Valfler, vücudun dengesinin bozulmaması için kanın damar içinde sadece bir yöne akmasını, ters akmamasını sağlarlar. Bunlar, damar içindeki kanın kalbe doğru akmasını sağlarlar. Bu sistemin fonksiyonlarının negatif olarak etkilenmesinin sebebi henüz netleştirilememiştir. Bazı uzmanlar bu soruna genetik mirasın sebep olduğunu, bazıları ise gereğinden fazla valfe sahip olmanın sebep olduğunu söylemektedirler. Bazı insanlar, damarlarındaki bir takım anormalliklerle doğmuş olabilirler. Bunun sonucunda güçsüzlükle beraber, damarların valflerin de bir takım sorunlar meydana gelebilir.


Bu durumların yanında, varise yol açan bazı kesin durumlar bilim adamları tarafından ortaya konmuştur. Bunlar;

 • hamilelikte kan hacminde artış meydana gelir. Ayrıca, genişleyen rahim yüzünden bacaklardaki damarlarda basınç meydana gelir. Ek olarak; hamilelikte, Östrojen ve Projesteron hormonlarının rahatlatıcı, gevşetici etkisinden ötürü damar üzerindeki duvarlarda varis oluşumu meydana gelebilmektedir.
 • Uzun süre sabit bir şekilde oturmak.
 • Obezite ve genişlemiş bel çevresi
 • Vücuttaki gerilmeler ve sıkmalar ; kronik kabız, uzun süre idrar tutulmasının alışkanlık haline getirilmesi, büyümüş ve genişlemiş prostat, kronik öksürük ya da diğer gerilmeleri arttıracak herhangi bir durum, uzun süreli periyotlarda damar içi alış-verişe olan etkileri sonucunda varis’e yol açabilmektedir.
 • Bacakta travma meydana gelmesi veya cerrahi müdahale sonucu oluşan lejyonlar da normal kan akışının etkilenmesine neden olabilir.
 • En büyük sebeplerinden biri de yaşlılıktır. Damarlar, yaşlılığın etkisiyle form kaybına uğrarlar. Bunun sonucunda meydana gelen fonksiyon bozuklukları, varise yol açabilmektedir.

Varis Belirtileri
Varis’in belirtileri çoğu zaman yüzeyseldir ve kolay anlaşılır. Bu semptomlar şu şekildedir :

 • Varisler deri altından dışarı çıkarlar ve kötü bir görüntüye sebep olurlar.
 • Bacaklar çoğu zaman ağrı yapar, ağır hissedilir ve kaşıntılı dırlar.
 • Uzun süre ayakta gezme sonucu belirtileri yoğunlaşır ve ağrı dayanılmaz hale gelebilir.
 • Durduk yerde bacak ağrısı ve kramp girmesi

Varis, adet döneminde ya da hamilelik esnasında daha çok öne çıkabilir. Bu durumlarda ortaya çıkan varis, daha can sıkıcı ve tedavisi zor olabilmektedir. Bu durumların aksine olarak, bazı insanlarda da hiç belirti meydana gelmez. Çoğu insan için yüzeysel bir durum olarak kalabildiği gibi ağrıya da sebep olmayabilir.

Fakat varis bazen çok ciddi olmayan ve zararlı olmayan kan pıhtı sına da yol açabilir. Bu kan pıhtılarının tespiti ve teşhisi kolaydır. Yüzeysel damarlardaki kan pıhtısını tespit etmek kolaydır. Sıkıntılı bir durum gibi gözükse de genellikle zararsızdır. Varisten müzdarip olan kişi, kan pıhtısının olduğu yerde acı, şişlik, kızarıklık ve hassaslık görebilir. Bazen varis damarlarının olduğu bölgede enfeksiyon ihtimali de ortaya çıkabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında doktora başvurulmak iyi fikir olabilir.

Varis Hastalığı Başlangıcı
Varis başlangıcı, hemen hemen kendi belirtileriyle aynı özelliklere sahiptir. İlk başlarda ara sıra meydana gelen küçük kramplarla kendini gösterir. Daha sonra, gözle görülen ve yüzeysel bir şekilde kılcal damar haline gelir. Kişideki varisin yapısına göre de ya kılcal damar olarak bacakta kalır. Ya da daha ileri formlara bürünür. Genel anlamda tespit etmesi kolaydır.

Varis Çeşitleri
Bu zamana kadar ortaya çıkmış olan varis çeşitleri toplam 3 çeşittir. Tüm varis yöntemleri hem ameliyat ile hem de ameliyatsız tedavi edilebilir. Genellikle, varislerin görüntüleri ürkütse de göründüğü kadar etkisi olan ve sancı yaratan bir hastalık değildir. Toplamda 3 çeşit olan varis türleri şu şekildedir : kılcal varis, orta boy (retiküler varis) ve büyük varistir.

1) Kılcal Damarlı Varis : Saç kılı kadar ince olan, deriden çıkıntı oluşturmayan, kırmızımsı ya da morumsu renkte bir varistir. Yaş ilerlemesiyle ortaya çıkabilen bu damarlar bazen kılcal damar olarak da adlandırılabilir. Bu varisler hep aynı kalırlar ve zamanla diğer formlara dönüşmezler.

2) Orta Boy Varis (retiküler) : 2-3 mm boyunda, yeşil veya koyu mor şeklinde gözüken ve deriden çıkıntı yapan varistir. Dizin bazı kısımlarında ve bacakta görülebilir. Tek tek veya sarmal yapılar olarak görülebilir. Oluşturduğu ağrılar nedeniyle tedavi edilebilirler. Tedavisi kolaydır ve köpük yöntemi denilen tedavi yoluyla iyileştirilir.

3) Büyük Varis = Vücutta gözle görülür, elle tutulur şekilde çıkıntı yapan ve gerçekten varis olarak niteleyebileceğimiz bir yapıda oluşur. Bacakların her kısımlarında görülebilir. Bazı durumlarda çok büyük olarak gözükmelerine rağmen hiç ağrı ya da şikayet oluşturmayabilirler. Bazı hastalarda ise şiddetli kramp ve ağrılara sahip olabilirler. Bu damar hastalığının bu denli büyümesine sebep olan genellikle, bu damarların kapak yetmezliği diye tabir edilen bir lejyondur. Bu durum ameliyat ile giderildikten sonra, varislerin de kendiliğinden kaybolduğu görülmüştür. Ameliyatı da gayet kolay ve ağrısız yapılan bu varislerin ameliyat sonrası nüksetme durumları da neredeyse sıfırdır.

Varisler genelde damarlarda bir bozukluk sonucu meydana gelirler fakat hepsi, vücuttaki başka sıkıntılar nedeniyle ortaya çıkarlar. Eğer bu bahsi geçen sorun, tespit edilip tedavi edildiğinde, varisler de kendiliğinden ortadan kalkarlar.

Varis Bitkisel Yöntemleri
Varislerin bitkisel tedavi yöntemleri ile giderilmeye çalışmılmasının amacı, bir takım bitkisel tedavileri doğru şekilde uygulayarak kan dolaşımının rahatlaması ve bu sayede oluşan varisin ortadan kalkmasıdır. Bu durum için gündelik hayatta da kullandığımız herkesin bildiği bazı bitkiler mevcuttur. Bunlar ;

 1. Zencefil: Vücuttaki her çeşit iltihabı söken zencefil, varisin görünümünü ve ağrısını da azaltmaktadır.
 2. Sarımsak: Sarımsak tüketmek damar sağlığına katkıda bulunduğu için varisin görünümünü düzeltmeye yardımcı olur.
 3. Soğan: Soğan cildin yenilenmesini sağlar ve varisli damarların cilt üzerinde görünür hale gelmesini engeller.
 4. Biberiye: Kan dolaşını hızlandırarak varis oluşumunu engeller.
 5. Sarı kantaron otu: Sarı kantaron yağının veya çayının tüketilmesi varise iyi gelmektedir.
 6. Ekinezya: Bağışıklık sistemini güçlendirerek iltihapları azaltmaktadır.

Varis Tedavisi
Varis tedavisi, cerrahi müdahaleyle yada doktor tavsiyeleriyle doğal yoldan yapılabilinir. Eğer varisinizin durumu, hayatınıza doğrudan etki edecek düzeyde değilse, kramplarınız ve ağrılarınız hissedilmeyecek düzeyde ise ve sadece kılcal damar şeklinde ise doktorunuz size cerrahi müdahale seçeneğini sunmaz. Bunun yerine, varis çorabı kullanabilir, bu sayede varisin görüntüsüne engel olursunuz. Tamamıyla tedavi etmek için ise; uzun süre yürümekten, aşırı güneş ışına maruz kalmaktan kaçınılmalı, kilo vermek ve bacakları daha da güçlü hale getirmek için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Cerrahi müdahale seçeneği ise genelde yaşı ilerlemiş veya varisleri doğrudan hayatına etki eder hale gelmiş hastalara yapılmaktadır. Kolay ve basit bir yöntemdir.

PAYLAŞ
İlgili Konular