Belirtileri.com
Unutkanlık Belirtileri

Unutkanlık Belirtileri

Unutkanlık Belirtileri: Unutkanlık, çağımızda oldukça yaygın olan ve genellikle psikolojik kaynaklı olan bir durumdur. Genellikle beyindeki kimyasal yada fiziksel değişimlerin ya da yaş ilerlemesi sonucu oluşabilen , sosyal hayatı etkileyen bir durumdur. Aynı zamanda genellikle önemsenmeyen bir durum olmasına karşın oldukça ciddi sonuçların da doğabileceği bilinmelidir. Unutkanlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan sık olarak karşılaşılan nedenleri yaşın ilerlemesi, vücuda alınan ve beyni etkileyebilen kimyasallar, özellikle B 12 vitamini eksikleri olmaktadır. Ayrıca beyinde tümör oluşumu da unutkanlığa neden olabilmektedir. Unutkanlığın oldukça fazla olması ise günümüzde oldukça yaygın olarak görülen Alzheimer hastalığının nedeni olabilmektedir. Dolayısıyla unutkanlığın nedenlerinin ve seviyesinin bilinmesi gerekmektedir.

Ayrıca kaza sonucu oluşabilen hafif dereceli unutkanlıklar olabilmektedir. Eğer unutkanlık yanında aş ağrısı, hissizlik yada kendini ifade edememe gibi durumları da getirmişse bu durumda kişinin uzman doktorlar tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise kalıcı hasarlarla karşılaşabilme ihtimalinin göz önünde bulundurulmasıdır.

Unutkanlık Belirtileri
Unutkanlığın birkaç belirtisi yukarıda verilmişti diğer belirtileri ise kişinin unutkanlık sebebine bağlı olarak değişmektedir;


 • Kişinin kendini edebilmede sıkıntı yaşaması
 • Olay ve kişileri anlamada problemler yaşanması
 • Kişinin karakterinde meydana gelen değişimler
 • Basit işlemleri yapabilmede zorluk yaşanması

Kişi eğer kazadan yada başka bir nedenden dolayı travma geçirmiş ise bu durumda ;

 • Yüzde ya da kafatasında oluşan kemik kırılmaları
 • Ağız ya da burundan kan gelmesi
 • Halsizlik ve hareketlerde kısmi yada kalıcı yavaşlama
 • Nefes yolunda problemler yaşanması
 • Zihnin bulanık olması
 • Duyu organlarında problemlerin olması
 • Kişide nedeni bilinmeyen nöbetlerin görülmesi
 • Baş ağrısının fazla olması
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Koma durumunun yaşanması

Unutkanlık Hastalıkları
Halk arasında unutkanlık ile Alzheimer aynı durumlar olarak betimlenmektedir fakat unutkanlık her zaman Alzheimer hastalığının getirdiği bir sonuç olmayabilir ve çeşitli birçok hastalığın da unutkanlığa neden olduğu bilinmektedir. Genellikle tiroit hastalıkları, B12 vitaminin eksik olması, vitamin eksikliğinden kaynaklanan unutkanlık durumları, iç organlarda görülen hastalıklarda da unutkanlık oldukça yaygın olarak gözlemlenen bir durum olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Parkinson gibi sinirsel hastalıklar da unutkanlığa sebep olabilmektedir. Ayrıca kişinin Alzheimer olması genetik faktörlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Dolayısıyla unutkanlık birçok hastalığın sonucu oluşabilecek bir hastalıktır ve nedenlerinin araştırılması ciddi oluşabilecek beyin hasarlarını önlemek ya da azaltmak için gereklidir.

Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Unutkanlığın olmasının birçok nedeni bilinmektedir ve bu nedenlerin giderilmesi durumunda da unutkanlık azaltılabilmektedir yada tamamen son bulabilmektedir. Unutkanlığa neden olan başlıca sebepler uykusuzluk ve beslenme düzensizliğidir. Dolayısıyla kişinin günlük uykusunu alması ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Bunun için ise özellikle B12 ve Omega 3 açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Aşağıda özellikle tüketilmesi gerekli olan besinler ve kısaca açıklamaları verilmiştir;

 • Özellikle balık Omega 3 açısından çok zengindir ve bu yağ beyni besleyen bir yağ olarak bilinmektedir. Beynin normal olarak çalışması ve hafızanın korunması için gerekli olan bir yağdır. Balığın haftada en az 3 defa tüketilmesi önerilmektedir.
 • Hindistan cevizi yağının tüketilmesi de beyin fonksiyonlarının düzgün çalışması için oldukça önemli olan bir yağdır ve hafızanın korunmasına da yardımcı  olan bir yağ olarak da bilinmektedir. 20 ml Hindistan cevizi yağının günlük tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Aynı zamanlarda yemeklere de kullanılabilecek bir yağ olarak bilinmektedir.
 • Yumurta da beyin fonksiyonları için ve hafızayı güçlendirmek için oldukça önemli olan bir besindir. İçin de bulunan kolin direkt olarak beyinde nöronlar arası iletişimi artırmakta ve beynin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.
 • Yaban mersini: Yaygın olarak bilinmeyen bir bitkidir fakat beyin üzerinde oldukça önemli etkileri bulunmaktadır. Özellikle unutkanlığın giderilmesinde yada daha geç ortaya çıkmasında etken bir bitkidir.
 • Kuruyemişler: Kuruyemişler de bulunan yararlı yağlar unutkanlığa oldukça iyi gelmektedir ve bunun nedeni içinde bulunan E vitaminidir.
 • Ayrıca zararlı yağlar bulunan kızartma gibi besinlerin tüketimi de azaltılmalıdır.

Unutkanlık Testi Var Mıdır?
Unutkanlık testi genellikle sözel olarak yapılan ve unutkanlık ve hafıza işleyişini araştıran bir test olarak da bilinmektedir. Genellikle psikologlar, nörologlar ya da bu konuda uzman olan diğer kişiler tarafından yapılmaktadır.

Unutkanlık için Hangi Doktora Gidilmelidir?
Unutkanlık oldukça basit nedenlerden kaynaklanabildiği gibi oldukça kompleks nedenlerden dolayı da kaynaklanabilecek bir durum olarak bilinmektedir ve bunun araştırılması durumun azaltılması ya da önlenmesi için önemlidir. Unutkanlığı olan kişiler nörologlara ve psikologlara başvurmalıdırlar.

Unutkanlığın Tedavisi Var Mıdır?
Unutkanlığın seviyesinin ne olduğuna bağlı olarak tedavi şekilleri de farklı olmaktadır. Düşük seviyedeki unutkanlıklar düzenli beslenme , spor , ve sosyal faaliyetlerin artırılmasıyla azaltılabilir hatta belki sonlandırılabilir. Fakat daha ileri düzeyde olan unutkanlıklar genellikle belli bir Nörolojik hastalıktan kaynaklanabilmektedir ve bunun için ilaç kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar genellikle nörologlar tarafından verilen ilaçlardır.

PAYLAŞ
İlgili Konular