Belirtileri.com
Ülser Belirtileri

Ülser Belirtileri

22 Şubat 2017

Ülser Nedir: Ülser genelde; Peptik ülser ya da mide ülseri olarak bilinir. Alt yemek borusunda ya da küçük bağırsağın ilk kısmında meydana gelen bir mide bozukluğudur. Peptik ülser rahatsızlığına, midedeki “Helikobakter pylori” isminde bir bakteri neden olur. Bu bakteriye, kullanılan iltihap yok edici ilaçlar sebep olur. Ülser hastalarının yüzde 50’si bu bakteriden ötürü hasta olurlar. Hastaların geri kalan yüzde 50 grubu ise, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, çeşitli ilaçların kullanılması, psikolojik stres ve genetik sebepler yüzünden hasta olmaktadır. Bazı hasta gruplarında da ülsere sebep olan durumlar tam olarak bilinememektedir.

Genelde mide ile alakalı hastalıklarda, stres ve kötü hayat şartları ön plandadır. Ülser de aşırı stresten ötürü oluşabilir ve ilaç tedavisi ile birlikte, beslenme şekilleri de değiştirilmezse, mide kanserine varan sonuçlar doğurabilir.

Bilinen bir şey olarak, ülser hastalığı yüksek oranda yaşlı insanlarda ilerleme kaydeder. Bunun nedeni; çoğu yaşlı insanda kireçlenme olması ve bu kireçlenme ağrısının azaltılması için düzenli olarak aspirin alınmasıdır. Aspirin, ilk başta yazdığımız “H. pylori” isimli bakterinin üremesine neden olarak, doğrudan ülsere sebep olur.


Ülserin Belirtileri Nelerdir?
Mide ülseri ile ilişkilendirilen bir çok sebep vardır. En yaygın belirti, göğüs kafesi ile bel bölgesi arasında bulunan bölgede yanma hissi ya da ağrı/acı hissetmektir. Genelde, aç iken ağrı çok daha yoğun olur. Birkaç dakikadan birkaç saate varan ağrılar yaşanabilir. Bilinen diğer yaygın belirtiler şunlardır :

 • Kilo kaybetmek
 • Ağrı veya acı yüzünden iştah kaybı
 • Bulantı ve kusma
 • Yemekten sonra karın kısmında şişlik
 • Geğirme ya da mide asidinin ağza gelmesi
 • Göğüste yanma hissiyatı
 • Herhangi bir gıda alındığında ağrı oluşması

Bu semptomlar, ülserden müzdarip kişilerde çok yaygın olarak görülür. Bu belirtilerden bir veya bir kaçının görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Ülser Diyeti Nedir?
Ülser hastalığı yaşayan hastaların, ilaç tedavisi ile birlikte uygulamak zorunda olduğu diyettir. Bu diyetin amacı ülseri daha da kötü hale getiren gıdalardan uzak durmak ve ülserin etkilerini minimuma indirmektir.
Düzgün olmayan bir beslenme tarzı; paketlenmiş,işlenmiş ve meyve-sebzeden uzak bir yemek yeme alışkanlığını içerir. Bu kötü bir alışkanlıktır ve ülser olmayan kişinin uzun vadede ülser olmasına, ülser olan hastanın da ülserinin daha da artmasına neden olur. Özellikle öğün atlamak, günde 1 veya 2 öğün yemek ve 3 öğünde alınması gereken kalorileri bu öğünlerde almak, ülser için iyi değildir. Özellikle kahvaltıyı es geçmek iyi bir fikir değildir. Bunun yerine normal 3 öğün ve zamanında yemek önemlidir. Ülser diyeti, aşağıda bulunan yiyeceklerden uzak durmayı gerektirir. Bunlar :

 1. Acı biber,kırmızı biber ve toz acı biber
 2. Kafeinli-kafeinsiz her türlü çay ve kahve türü
 3. Alkol
 4. Kakao ve çikolata
 5. Asitli meyveler ve meyve suları
 6. Yağlı ve yağda kızarmış gıdalar
 7. Domates ürünleri

Gibi ürünlerin tüketilmemesi, bunların yerine mideye zararsız olan yiyecek-içeceklerin tüketilmesi, ülser diyetini oluşturur.

Ülser Neden Olur?
Gıda tükettiğimizde, onların sindirilmesi için hidroklorik asit ve pepsin adlı enzim üretilir. Gıdalar, tamamen midede sindirilir daha sonra işleme devam etmesi için ince bağırsağa gönderilir. Peptik ülser ise, asit ve enzim mide duvarını aşıp, midenin etrafını tahrik etmesi sonucu meydana gelir. Genelde ülsere sebep olan belli başlı etken maddeler vardır. Bunlar; Aspirin, iltihabı yok etme amaçlı kullanılan ilaçlar, alkol, fiziksel ya da psikolojik stres, kafein, sigara kullanmak ve radyasyon terapisi görmektir.

Ülsere Ne İyi Gelir?
Ülser tedavisinde kalsiyum karbonat kullanmak, hastalığı kontrol altına almaya ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bir başka kanıtlanmış element ise çinkodur. Çinko, yapısı nedeniyle ülsere iyi gelmektedir.
Zerdeçal, damla sakızı ve lahana da alternatif tıpta, ülser tedavisi için kullanılan bitkilerdir. Fakat, bu bitkilerin tedavi edici özelliklerinin yanında alerjik etkilerinin de bulunduğu unutulmamalıdır.

Ülser Nasıl Geçer?
Ülser; doktor tarafından teşhis edildikten sonra, uygun bir tedavi yöntemiyle geçebilir. Fakat, araştırmalar ortaya koymuştur ki, ülser tedavisinde ilaçlar ne kadar etkili de olsa, ülser diyeti yapılmadıktan sonra yüzde 100 etkiye sahip değildir ve tekrarlayıcıdır.

Ülser Tedavi Yöntemleri
Peptik ülserin tedavi yöntemleri, sebeplerine bağlı olarak belirlenir. Genelde tedavi yöntemi;  “H.pylori” bakterisinin ortadan kaldırılmasını içeririr. Aynı zamanda, aspirin kullanımını ya da benzer ilaç kullanımını azaltmak bu yönteme yardımcı olmaktadır.

 1. “H.pylori” bakterisini yok etmek için antibiyotik kullanmak: Sindirim sisteminde bu bakteri bulunursa, doktorunuz bu bakteriyi öldüren antibiyotiklerin kombinasyonlarını size önerebilir.
 2. Asit üretimini engellemek ve tedaviyi teşvik etmek için ilaç kullanmak : Bunu uzun soluklu kullanmak; eklemlerde ve kemiklerde sıkıntıya yol açabilir. Bunun önüne geçmek için, kalsiyum almak, bu riskleri azaltabilir.
 3. Midedeki tahribatı azaltmak ve mide duvarını korumak için ilaç kullanmak

Gibi tedaviler mevcuttur. Bütün bu tedaviler, doktorunuz tarafından belirlenir ve diyetle de desteklenmesi gerekir.

PAYLAŞ
İlgili Konular