Belirtileri.com
Uçuk Belirtileri

Uçuk Belirtileri

Uçuk Belirtileri: Uçuk fiziksel olarak oldukça rahatsız edici bir durum olup virüslerden kaynaklanan bir durumdur ve genellikle sivilce görünümünde olan bir durumdur. Sivilceden farkı ise bulaşıcı ve içinde su toplamasıdır. Genellikle dudak kenarında ve ağız etrafında çıkmaktadır ve uçuğun bir kere görülmesi durumda tekrarlaması söz konusudur.Uçuk oluştuktan bir süre sonra patlar ve yara oluşumuna yol açar ve bu yaralanmalar oldukça acı verici bir durum olmaktadır . Uçuk kendini önceden belli edebilen bir durum olmaktadır ve genellikle 1 gün öncesinden çıkacağı yer fark edilebilmektedir. Kendini kaşınma, kızarma ve batma hissiyle belli etmeye başlar. Aynı zamanda kişi dudaklarını hareket ettirirken uçuk çıkacak kısmın gergin olduğunu hisseder.

Uçuğa neden olan virüsün adı ise Herpes Simpleks olarak bilinmektedir.

Uçuk Belirtileri
Uçuk kendini önceden belli eden bir durumdur ve bu belirtiler ilk 24 saat içinde oluşmaya başlamaktadır. Genellikle uçuk çıkacak bölgenin kızarması, ve su dolu kabarcıkların görülmesi ve bu bölgenin giderek şişmesi uçuğun temel olarak görülen belirtileri olmaktadır. Aynı zamanda kişi gülerken, konuşurken yada yemek yerken oldukça sıkıntı çekmektedir. Uçuk bir süre sonra kurur ve çatlar. Daha sonra ise fiziksel olarak oldukça kötü olan bir görünüm yaratır.


Uçuğa Ne Sürülür? Uçuğu Ne Kurutur?
Uçuk tedavisinde genellikle doğal yöntemler ve kremler kullanılmaktadır. Örneğin, mısır nişastası kullanılabilmektedir ve bunun için 1 yemek kaşığı mısır nişastası ile 1 kaşık suyun karıştırılması gerekmektedir. Bu karışımın kıvamı macun kıvamında olmalıdır. Daha sonra ise gece boyunca sürülü şekilde bekletilip sabah yıkanması önerilmektedir. Bu yöntem uçuğun kurumasına yardımcı olan bir yöntem olmaktadır.

Buz ise uçuğun neden olduğu ağrıyı gidermede yardımcı olarak kullanılan bir yöntem olmaktadır ve sızıyı da azaltmaktadır. Aynı zamanda süt de uçuk tedavisinde kullanılan bir yöntem olmaktadır.

Uçuk bağışıklığın fazla düşmesinden kaynaklı olabileceği için ekinezyanın kullanılması da önerilen bir başka yöntem olmaktadır. Vanilya ise uçuğun ağızda ve dudakta yayılmasını önlemek için kullanılabilmektedir.

Uçuğa Diş Macunu Sürülür Mü?
Uçuğa diş macunu sürmek halk tarafından yaygın olarak bir yöntem olmaktadır fakat genellikle çok da iyi gelen bir yöntem değildir. Genellikle uçuk olan kısmın ağrısını ve sızısını gidermede tercih edilebilecek olan bir yöntemdir. Kısmi olarak da bir kuruma olabilmektedir.

Uçuk İçin Krem Önerileri
Uçuk tedavisinde bitkisel ve diğer tedavilerin yanı sıra kremler de kullanılabilmektedir. Genellikle kullanılan kremler Vecvir, Virosil, Acyl ,Zavirax ve Bepanthen Plus olmaktadır. Fakat bu kremlerin doktor kontrolünde kullanılması daha doğru ve güvenilir olmaktadır çünkü içindeki etken maddelere karşı alerjisi olan kişiler bulunmaktadır.

Uçuk Tedavisi
Uçuk virüs kaynaklı olan bir durumdur ve bulaşıcıdır. Aynı zamanda direncin düşük olması uçuğun çıkma ihtimalinin artmasına neden olmaktadır ve vücut direncinin artırılması uçuk tedavisinde birinci adım olarak görülmektedir. Özellikle dudakta olan uçuk tedavisinde bu önemli bir faktördür. Uçuk tedavisinde kullanılabilecek en iyi yöntem ise ilaç tedavisinin kullanılmasıdır. Uçuk tedavisinde kullanılabilecek bir diğer bitki ise sarımsak olarak bilinmektedir ve sarımsak uçuğu kurutma da oldukça etkili bir yöntemdir. Uçuk çıkan yerin sıkılmaması ve yaraya müdahale edilmemesi ise uçuğun daha kısa geçmesine yardımcı olmaktadır. Uçuk yayılmadığı sürede daha kolay iyileşebilmektedir.

Bağışıklığı artırmanın bir diğer yolu da kişinin C vitamini olan meyve ve sebzeleri daha çok yemesi olacaktır. Aynı zamanda su ve sıvı tüketiminin de yeteri miktarda olması gereklidir.

Uçuk ani bir korku sonucunda da oluşabilen bir durumdur ve bunun için kişinin sakin bir hayat sürmesi ve stresten uzak durması gerekmektedir. Sakinleştirmeye yardımcı olan bitki çayları da önerinler arasındadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11