Belirtileri.com
Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak Mantarı Belirtileri

19 Nisan 2017

Tırnak Mantarı Belirtileri: Tırnakta mantar görülmesi enfeksiyondan kaynaklı olmaktadır ve oldukça yaygın olarak görülen bir problemdir. Keratin yapılı olan tırnak mantarlar için uygun ortama sahiptir ve tırnağın iç kısmına yerleşirler. Bu durumda ise tırnak mantarı oluşabilmektedir. Tırnak mantarı genellikle ayaklarda görülen bir durumdur fakat ellerde de görüldüğü durumlar bulunmaktadır.

Öncellikle tırnak altında görülür ve daha sonra tırnak kökünde de görüldüğü bilinmektedir. Tırnak sertleşir fakat etten ayrılması daha kolay olmaktadır. Genellikle tırnağın çıkmasıyla son bulmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerde tinea yada mokasen  çeşidi mantarları da görülebilmektedir.

Fizyolojik olarak kişinin kendini kötü hissetmesine neden olabilecek bir durumdur. Tıptaki adı ise onikomikozomdur. Genellikle de atlet ayağından kaynaklanmaktadır. Şeker hastalarında da daha yaygın olarak görülebilecek bir durum olmaktadır. Mantarın oluşmasına fazla terlemenin de sebep olduğu söylenmektedir. Bulaşıcı  bir durumdur ve bu yüzden bu kişilerin eşya kullanımı ve temizlik konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.


Tırnak mantarı kendini beyaz ve sarı arasında olan bir renk ile kendini belli eder ve genellikle kalınlaşmaya neden olurlar. Aynı zamanda dikey ve yatay çizgilerde mantarın kendini belli eden belirtileri olmaktadır. Aynı zamanda tırnak mantarı ellerde ve ayaklarda şişme, kızarma ya da ağrıya sebep olabilmektedir.

Tırnak Mantarı Belirtileri
Tırnak mantarı genellikle sonraki aşamalarda kendilerini belli etmeye başlayan bir durumdur ve genel olarak görülen belirtileri şunlardır;

  • Tırnak rengi beyazımsı veya sarımsı bir renk almaya başlar.  Bu renk ileri ki zamanlarda yeşil de olabilmektedir.
  • Tırnak şekli ve yapısı değişmeye balar ve genellikle tırnaklar daha kalın görünür. Ayrıca tırnak görüntüsü de bozulmaya başlar. BU durumda tırnağı kesmek daha zor olabilmektedir.
  • Tırnak daha hassas olur ve tırnak kendi kendini parçalamaya başlayabilmektedir. BU durumda tırnak tamamen ya da parça şeklinde kopabilmektedir.
  • Ayrıca tırnak mantarında görülen bir diğer durum kişide ağrı ve ayakkabı içinde acıma olmasıdır.
  • Tırnak zamanda dalgalar şeklinde görülebilmektedir.
  • Tırnağın sabitlendiği tırnak yatağı da değişebilmektedir.
  • Kişide ayak kokusu ile de karşılaşılabilmektedir.

Tırnak Mantarı Neden Olmaktadır?
Ayakta karşılaşılan tırnak mantarının nedenleri genel olarak ayakkabılardan karşılaşılabilmektedir. Bunun nedeni ayağa alınan bir darbe de olabilmektedir. Genellikle kolaylıkla geçebilen bir durum olarak bilinmektedir ve bu durumda kişinin tekrarlamaması için gereken önlemleri alması gerekmektedir. BU konuda tırnak bakımı oldukça önemli olmaktadır. Tırnak cilası erken belirti veren tırnak mantarlarında kullanılan bir yöntem olmaktadır. İleri düzeydeki mantar tedavisi için doktorlara başvurmak gerekir. BU durumda genellikle krem ya da ameliyat gibi tedaviler uygulanmaktadır.

Ellerde görülen tırnak mantarı ise ayakta görülen tırnak mantarına göre daha nadir olarak karşılaşılmaktadır. El de olan mantar bulaşıcı özellik taşımaktadır. Kişi sayısının fazla olduğu yerlerde daha fazla karşılaşılabilmektedir ve genel olarak nedeni tırnak bakımının gerektiği şekilde ve gerektirdiği zamanda yapılmamış olmasıdır. Eldeki tırnak mantarı kendini kırılma gibi basit durumlarla da belli edebilmektedir. Tırnağın rengi genellikle önce sarı daha sonra ise kahverengi olmaktadır. Tırnakta açıklık olduğu takdirde daha kolay mikrop kapabilir duruma gelebilmektedir.

Tırnak Mantarı Nasıl Anlaşılır?
Genellikle tırnakla ilgili herhangi bir problem olması durumunda ilk akla gelen durum tırnak mantarı olmaktadır ve bu durumda normal mantar ilaçları herhangi bir çözüm sunmamaktadır. Genellikle yapılan patolojik incelemeler sonucunda herhangi bir mantar olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Tırnak mantarı teşhisi bu şekilde konulabilmektedir.

Tırnak Mantarı Kremi Tavsiyeleri
Mantar genel olarak vücudun her yerinde yaygın olarak görülebilecek bir durum olarak bilinmektedir. Genellikle tırnakta , saçta, ve ayakta görülen mantarlar ise daha yaygın olarak görülmektedir. Mantarın görüldüğü bölgelerde kaşıntı, kızarıklık ve renk değişimi görülmektedir. Doktor tavsiyesinin de mutlaka alınması gerektirdiğini bildirerek Travazol adlı kremi kullanabilirsiniz. Piyasadaki en yaygın olarak kullanılan üründür.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm Önerileri
Mantar tedavisinde bitkisel çözüm yöntemlerini mutlaka doktor kontrolünde uygulamalısınız. Çay ağacı yaprağı tedavide kullanılabilen bir bitki olmaktadır e antiseptik özelliğiyle enfeksiyon tedavisine iyi gelmektedir. 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 3 damla çay apacı  yaprağını karıştırdıktan sonra tedavi edilmek istenen kısma uygulanmalıdır. Daha sonra ise emilmesi için 10 dakika beklenmelidir. Diş fırçası ile tırnak mantarı olan bölge fırçalanmalıdır. BU çözüm günde 3 kere uygulanmalıdır. Tırnaklar kısa ve kuru olmalıdır.

Tırnak mantarına iyi gelen bir diğer yöntem ise sirkeyi kullanmaktır. Bunun için 1 yemek kaşığı sirke ve suyun karıştırıp mantar olan kısma uygulanması gerekmektedir. Daha sonra ise bu kısmın gazlı bezle sarılması gerekir. Yarım saat bekledikten sonra ise ayaklar kurutulup uygun bir çorap giyilmelidir. Bu tedavi mantarın yayılmasını da önlemeye yönelik olmaktadır. ,

Tırnak Mantarı İçin Ahmet Maranki Tavsiyeleri
Tırnaktaki mantar tedavisinde en iyi yöntem ısırgan olduğu söylenmektedir ve aşağıda verilen karışımın 10 dakika bekletilmesi önerilmektedir. Öncelikle 2 çorba kaşığı kına, 1 çorba kaşığı şap tozu, 1 çay deniz tuzu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağının su ile karıştırılması gerekmektedir. Daha sonra bu karışımı mantar olan kısma sürünüz. Sabaha kadar bu şekilde bıraktıktan sonra sabah yıkamalısınız. En son işlem ise bölgeye limon sürülmesi olmaktadır.

Tırnak Mantarı Tedavisi
Tırnak mantarı tedavi edilebilecek bir hastalık olmaktadır ve tedavi şekli mantarın derecesine göre değişebilmektedir. Tırnak cilası tırnak mantarının başlangıç evresinde kullanılabilecek bir tedavi yöntemi olmaktadır. Eğer ileri derecede olan bir tırnak mantarı söz konusu ise bu durumda üre merhemleri kullanılabilmektedir. Ayrıca yukarıda verdiğimiz merhemde yaygın olarak kullanılabilir. Çok ileri olan mantar tedavisinde ise ameliyat yapılabilmektedir. Mantar hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir çünkü kendiliğinden iyileşme sürecine girebilen bir hastalık olmamaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular