Belirtileri.com
Sıcak Çarpması Belirtileri

Sıcak Çarpması Belirtileri

19 Nisan 2017

Sıcak Çarpması Belirtileri: Sıcak çarpması özellikle yazın olmak üzere oldukça sık olarak rastlanılan bir durum olmaktadır. Bunun nedeni ise fazla süre zarfında güneşin altında durmak olmaktadır. Genellikle küçük yaştaki çocuklarda oldukça sık olarak rastlanılan bir hastalık olmaktadır. Vücudumuzda terlemeyi kontrol eden bir mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizmanın ismi termoregülatördür. Eğer bu mekanizma güneşten dolayı zarar görürse , bu durumda terleme durur ve vücut ısısı oldukça artmaya başlar. Sıcak havanın yanı sıra havanın nemli olması da kişinin  sıcak çarpmasından daha çok etkilenmesine sebep olmaktadır. Sıcak çarpması durumunda en riski olan grup ise küçük çocuklar, yaşlılar , şeker ve kalp hastaları olmaktadır. Sıcak çarpması oldukça basit bir olay gibi görünse de tedavi edilmediği takdirde ölümlere yol açabilmektedir. Aynı zamanda beyni de doğrudan etkileyerek sinirlerin tahrip olmasına da neden olabilmektedir.

Sıcak çarpması yaşayan kişilerde vücut sıcaklığı genellikle 40 derece veya daha fazla olabilmektedir. Baş dönmesi, mide bulantısı, baygınlık ve kusma, nefes darlığı da karşılaşılabilinecek durumlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla oldukça hayati bir durumdur ve acil müdahale gerektirmektedir.

Sıcak Çapması Belirtileri


 • Yüksek ateş
 • Cilt kızarıklığı ve ciltte kuruluk
 • Terlemenin azalması yada tamamen durması
 • Tansiyonun artması
 • Nabzın artmaya başlaması
 • Nefes alırken problem yaşama
 • Bulantı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Bayılmak
 • Nöbetler
 • Şuurun kapanması
 • Koma

Sıcak çarpması neden olur?
Sıcak çarpmasının temel sebebi güneş ışınlarının dik geldiği vakitlerde güneşlenilmesi yada herhangi bir amaç için dışarıda olunmasıdır. Ayrıca sıcağa karşı daha hassas olan kişilerin kafasına şapka takmadan çıkması ve bu durumun özellikle çocuklarda olması sıcak çarpmasının bir diğer etkisi olmaktadır. D vitamininin en uygun alındığı saatler güneşin dik açıyla gelmediği saatlerdir ve bu saatlerde dışarıya çıkmak daha sağlıklı olmaktadır.

Sıcak çarpması nasıl geçer?
Sıcak çapmasın da acil olarak müdahale etmek oldukça önemli olmaktadır. Öncelikle sıcak çarpan kişinin vücut ısısının düşürülmesi önemli olmaktadır. Ayrıca gerekli müdahalenin hastanede yapılması ise daha güvenli ve doğru uygulamaları içermektedir. Genellikle yapılan ilk taramalar nabız ve solunum fonksiyonları taramalarıdır. Ayrıca hastanın vücut sıcaklığı normal seviyeye getirilmeye çalışılmaktadır. Hastanın ince kıyafetler giymesi gerekir ve serin bir ortamda bulunmalıdır. Diğer bir müdahale ise ateşi düşürmek için uygulanan soğuk suyla yapılan kompres olmaktadır. Aynı zamanda yapılan tedaviye cevap verilip verilmediğini ölçmek için ise mutlaka ateşi düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra solunum fonksiyonları ve nabzı da kontrol edilmelidir.

Sıcaklık Çarpmasında Yapılması Gerekenler
İlk müdahalede yapılması gerekenler arasında hastanın üzerindeki kalın  olan kıyafetleri çıkarmak vardır. Ayrıca kişinin serin ve açık havaya çıkarılması da diğer bir önlem olabilmektedir.

Sıcak çarpması yaşayan kişiyi sırt üstü yatırmak da yapılabilecek bir diğer uygulama olmaktadır. Daha sonra ise kol ve bacaklarının kaldırılması gereklidir. Eğer kişinin bulantı şikayeti yoksa soda verilerek hem sıvı hem de iyon dengesi kontrol altına alınabilmektedir.

Sıcak Çarpması Tedavisi
Sıcak tedavisi çarpması tedavisinde zaman oldukça önemli olan bir faktördür. Kişinin vücut sıcaklığının 37.5 dereceye düşürülmesi ve serin bir ortamda bekletilmesi şarttır. Bunun yanında solunumu kolaylaştırılmalı ve eğer yüksek tansiyon hastası ise ek olarak tedaviler de uygulanmalıdır.

Baş dönmesi ve kusma olan hastalarda ise besin yüklemesi yapmaktan kaçınılmalı ve doktorun önerdiği gıdalar tüketilmelidir. Su dengesi ve iyon dengesini sağlamak ise önemli olan diğer noktalar olmaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular