Belirtileri.com
Osteoporoz Belirtileri

Osteoporoz Belirtileri

25 Nisan 2017

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, kemiklerde kalsiyum ve diğer minerallerin kaybı ile oluşan zayıflık, güçsüzlük ve kırılgan yapı oluşmasıdır. Kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha fazladır. Kadınlarda görülme oranı % 80’e yakındır. Bunun nedenleri, kemik gelişiminde erkeklerdeki kemik kütlesinin kadınlara oranla daha fazla olması, kadınların erkeklerden daha fazla süre yaşamaları, testosteron hormonunun (erkeklik hormonu) kemikler üzerinde koruyucu rol oynaması, kadınlarda menopoz döneminde kemiklerde yıkımın artması gibi nedenler olarak sıralayabiliriz.

Osteoporoz Nedir?
Kemikte minerallerin depolanma özelliği vardır ve kemiğin yapısı arı peteğine benzemektedir. Kemikte, kalsiyum olmak üzere birçok mineral depolanır. Belli bir yaşa kadar yediğimiz besinlerden aldığımız kalsiyum kemikleri güçlendirmede kullanılır. Bu yaş Aralığı 20-25 yaşlar arasıdır. Bu yaşlardan sonra ise kemik yıkımı başlar. Nedeni ise kemik yapımının kemik yıkımından az olmasıdır. Kemikler, tepe kemik kütlesi denilen en fazla değeri 30’lu yaşlarda görür.

Tepe kemik noktası denilen bu değer ve bunun yanında yaşlandıkça oluşan kemik kaybı hızı kişilerde kemik erimesinin riskini ortaya koyar. Bu verilere bakarak kişilerin bu hastalığa sahip olma riski belirlenir ve bazı diğer durumlarda bu durumu tetikler. Alkol ve sigara tüketimi, genetik olarak aileden gelen kişilerde kemik erimesi olması, eklemlerde rahatsızlık, D vitamini ve kalsiyum eksikliği olması, testosteron oranının az olması, hormonla bozukluklar, astım hastalığına sahip olma, spor ve egzersiz yapmamak gibi nedenler de kemik erimesinin tetikleyen faktörlerdir. Bu nedenlerden bir ya daha fazlası kişilerde var ise kemik erimesi hastalığının görülme riski artmaktadır.


Osteoporoz Belirtileri
Kemik erimesinin belirtileri sırt ağrısı, bel, boyun ağrısı, boy kısalması, kambur vücut şekli ve öne eğik vücut şekli, kalça, omurga ve el bileği gibi kemiklerde kırıklar kemik erimesi belirtileri olabilir.

İleri derecede kemik erimesinde kişilerde basit olaylarda bile kemiklerde kırılma olabilir. Yine ileri derecede hastalarda kemi ağrıları ve hassasiyet oluşur ve omurga kırıklarına bağlı olarak vücut şeklinde bozulmalar meydana gelir. Kişilerde ağrı ve kırıklara bağlı olarak hareketsizleşme ortaya çıkar

Osteoporoz Nedenleri
Kemik erimesinin nedenlerinden biri salgı bezlerindeki hastalıklardır. Örneğin; tiroid hormonunun fazlalığı, çocuk diyabeti, cushing hastalığı ve cinsiyet hormonlarının azlığı bunlara örnek olabilir. İkinci bir neden ise ilaçlardan dolayı meydana gelen kemik erimesidir. Kortizon ilaçları, sara ilaçları, lityum, heparin, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, alüminyum içeren atasidlerdir.  Diyet yetersizliği de kemik erimesine neden olan diğer bir sebeptir.

D vitamini, C vitamini ve kalsiyum eksikliği, psikojenik iştahsızlık ve aşırı zayıflama, mide ve bağırsakların ameliyat ile alınması durumlarıdır. Kalıtsal hastalıklar, Akdeniz anemisi, uzun süre yatakta kalmaya neden olan hastalıklar ve böbrek yetmezliği de nedenlerden bir kaçıdır. Yanlış yaşam tarzını benimsemek de kemik erimesini tetikler. Egzersiz ve sporsuz yaşam, sigara ve alkol tüketimi kemik erimesini tetikleyen faktörlerdendir.

Osteoporoz Egzersizleri
Kemik erimesi tedavisi için egzersiz yapmak çok önemlidir. Fiziksel aktiviteler sağlığa yararlı olacaktır. Fiziksel aktivite yapan kişilerde kemik kütlesi daha sağlam ve daha fazla olacağından kırılma riski de az olacaktır. Egzersizle kemik kütlesi korunur ve kas kütlesi ve gücü artar. Bunun yanında dengenin sağlanmasına da yardımcı olmaktadır.

Kemik ve kas gücünün fazla olması da kırılmalara karşı en önemli etmendir. Devamlı egzersiz yapmak kalça kırığı riskinin önüne geçilebilmektedir. Fiziksel aktiviteler kırık yaşanma riskine karşı günlük aktivitelerin sınırlanma riskini de aza indirir.  Ayrıca yaşam kalitesinde artışa yardımcı olur. Eğer egzersiz bırakılırsa kazanılan kemik ve kas kazancı kaybolur. Egzersiz yapılırken göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi olaylar meydana gelirse tetkik gerekebilir. Egzersizden önce mutlaka fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı bir doktora başvurulmalıdır.

Osteoporoz İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Susam diyeti kemik erimesine iyi gelmektedir. Siyah susam, D vitamini barındırır ve tonik olarak kullanılabilir. Kemik hastalıklarında ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Kalsiyum takviyesi de kemik erimesi tedavisi için gereklidir. Kalsiyum içeren besinleri tüketmek iyi gelecektir. Muz, güçlü kemiklere sahip olmak için yardımcı olacak bir meyvedir.

Potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Lahana tüketilmesi de kemik erimesine karşı iyi gelecek bir diğer bitkisel çözümdür. K vitamini barındırır ve K vitamini kemik yoğunluğunu korumak için önemli bir vitamindir. Soya ürünlerinin tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Yine soya ürünlerinde bulunan K vitamini, kemiklerin yenilenmesine yardım edecektir. Karahindiba çayının tüketilmesi de bir diğer bitkisel tedavi yöntemi olabilir. Karahindiba çayı tüketimi kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olacaktır.

Osteoporoz Tedavisi
Osteoporoz sadece ilaç kullanarak önlenebilecek bir hastalık türü değildir. Yaşam alanınızda ciddi değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Hastalar egzersiz ve fiziksel aktivite yapmalıdır. Günlük yaşamlarında sporu eksik etmemelidir. Hasta yeterli ve düzenli beslenmelidir. Özellikle kalsiyum takviyesi yapabilecek besinler olmalıdır. D vitamini almaya da özen göstermelisiniz. Gün için de güneş ışı almak D vitamini takviyesinde büyük önem taşır.

Kemik dokuları zayıfladığı için bireyler düşme ya da buna benzer şeylerle karşılaşabilir. Bunun için önemler alınmalıdır. Bahsedilen tedavi yöntemleri uzun zaman devam edilmelidir. Bu nedenle tedavi sürecinde sabır önemlidir çünkü uzun sürelidir. Son zamanlarda bilim insanları kemik gelişimine katkı sağlayan bir ilaç geliştirmişlerdir. Yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda olumlu yanıtlar alınmıştır. İlacın gelecek yıllarda piyasaya sunulacağını söyledi.

PAYLAŞ
İlgili Konular