Belirtileri.com
Menisküs Belirtileri

Menisküs Belirtileri

09 Kasım 2018

Menisküs günümüzde yaygın olarak görülen bir hastalık olarak  bilinmektedir. Diz eklemi uyluk kemiği ve bacakların küçük eklemler yardımıyla birleşmesiyle oluşmaktadır. Kişinin kendi vücudunu ,vücuda uygulan basınçları , yük taşımasını ve kişinin ani hareketlerinin rahatlıkla yapılmasını sağlayan yapı diz eklemi olmaktadır. Fakat diz eklemi belli bir yere kadar dayanıklılık gösterir. Üstünden gelemediği basınç ve ağırlıklar sonucunda menisküs oluşabilmektedir. Menisküs olan kişide hareket kısıtlanması gözlemlenmektedir. Bu ise kişinin daha düşük kalitede bir hayat yaşamasına sebep olmaktadır.

Genellikle genç bireylerde görülen bir rahatsızlık olup; sporla uğraşan kişilerde oluşma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Kişinin spor esnasında kendisini fazla zorlaması menisküsün bir nedeni olmaktadır. Gençlerde görülen menisküsün yanı sıra ileri yaşlarda menisküs görülen kişilerde bulunmaktadır. Bu durum yaygın olarak 40 yaşından sonraki kişilerde çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.

Menisküsün kendini belli etmesi ise kişinin hareketlerinde kısıtlamalar yaşamasıyla fark edilmektedir. Kişi merdiven çıkarken, yürürken, ve oturup kalkarken zorlanmaya ve ağırlığını dengeleyememeye başlar. Ayrıca kişide dizlerinde boşalma hissi oluşması, bacaklarını hissedememeye başlaması da menisküsün bir belirtisi olmaktadır. Ayrıca kişi bacaklarını bükemez ve bu durumda ağrısı artmaya başlar. Kişinin menisküs olduğuna dair bilgiler yukarıda verilmiştir. Eğer kişi bu şikayetlere sahipse vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Doktor hastanın şikayetlerini değerlendirir ve duruma göre başka testlerde isteyebilmektedir. MR yapılan testler arasında yer almaktadır. Böylelikle eğer eklemde yırtılma yada zedelenme olmuşsa belirlenebilmektedir. Eğer MR yetersiz kalırsa bu durumda başka testler de uygulanabilmektedir.


Halk arasında da yaygın olarak bilinen menisküs ameliyatları her hastaya uygulanmamaktadır. Öncelikle sıkı bandaj, soğuk uygulama ve dinlenme gibi yöntemlerle menisküsün tedavisinin olması amaçlanır. Ayrıca kişinin belli hareketleri yapmasına ve spora devam etmesine izin verilmez. Bununla birlikte genellikle fizik tedaviye başlanılır ve ilaç tedavisi uygulanır. Ağrı kesicilerin kullanımı ise doktor tarafından önerilirse uygulanmalıdır.

Eğer yukarıdaki tedavi yöntemleri yetersiz kalırsa , bu durumda ameliyatlara başvurulabilmektedir. Kişide kanamanın olup olmadığının tespiti ise ameliyattan önce yapılmaktadır. Eğer kanama tespit edilmişse bu durumda daha ciddi olan bir menisküs demektir ve tedavisi daha zor yapılmaktadır. genellikle kanama olan bölgenin kanamasının durdurulması için dikiş atılır. Menisküsün görülmediği dokularda ise bir süre sonra düzelme olmaktadır. Eğer dikişte yırtılma gibi problemler meydana gelmişse bu durumda hasarlı olan bölge ameliyatla alınır. Bu ise kireçlenmeye sebep olabilmektedir. Bunun nedeni ise bölgenin artık kaygan olmamasından kaynaklanmaktadır.

Menisküs Belirtileri; Menisküste gözlemlenen ilk belirtileri kişinin duyduğu yırtılma sesidir. Bu ses çatırdı olarak adlandırılmaktadır. Nedeni ise dokunun yırtılmasıdır.

  1. Ağrı: Ağrı görülmesi menisküste görülen en yaygın olan belirtilerinden biridir. genellikle diz kısmında ve onun etrafında olan ağrılar olmaktadır. Bu ağrılar oldukça şiddetli ağrılar olup kimi zaman kişi dayanılmaz ağrılar yaşayabilmektedir. Kişinin yaşantısını zorlayan ağrılar meydana gelir ve bu ağrılar kişinin hareketlerini de kısıtlamaktadır. Kişi basit olan çömelme kalkma gibi hareketlerde bile sıkıntı çekmeye başlamaktadır. Ağrıların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü ağrılar tedavi edilmezse bir yıl kadar süren ağrılar görülmektedir.
  2.  Şişme: Kişilerde ağrının yanı sıra şişme de gözlemlenmektedir. Şişlikler genellikle 2 ya da 3 gün içinde artış göstermektedirler. Aynı zamanda şişlik ilerlemeye başlarsa bu durumda kişide sertleşmeler gözlemlenebilmektedir. Bu durum kişi de hareket kısıtlanmasına sebep olmaktadır.
  3. Harekette kısıtlanmalar: Kişinin en büyük problemi olabilecek bir menisküs belirtisidir. Bu durumda kişinin hareketleri oldukça kısıtlı hale gelebilmektedir. Dolayısıyla, oturma, yürüme, kalkma gibi hareketlerin yapılması güç hale gelmektedir. Kişinin bu durumda fizik tedavi alması gerekmektedir.
  4. Dizlerin Kitlenmesi: Kişinin hareket esnasında yada hiçbir hareket olmadan dizlerinin kasılmasına denilmektedir. Genellikle ağrıların artmasına bağlı olarak gelişen bir durum olmaktadır. Kasılmalar bir süre sonra ağrılara da sebep olabilmektedir. Bu durumda kişinin kıkırdaklarında da gevşeklik söz konusu olmaktadır.

Yukarıda verilen belirtiler varsa bu durumda en yakın zamanda doktora başvurmanız ve uygun tedaviyi almanız gerekmektedir.

Menisküs Nedenleri
Birçok farklı sağlık sorununun neden olduğu menisküs hastalıkları bulunmaktadır. Menisküs genellikle hareketlerde olan zorlamalar sonucunda oluşan bir durumdur. Bu zorlamaların arasında bükme ve dizlere fazla basınç uygulanması bulunmaktadır. Genellikle spor sonucunda olan menisküsler en yaygın olarak karşılaşılan nedenler arasında yer almaktadır. Ayrıca fazla ağırlık kaldırmak da menisküse neden olabilmektedir.

Menisküs olma olasılığının fazla olduğu yaş aralığı ise 30 yaş sonrası olmaktadır. Özellikle kilosu normalden az olan kişilerin dengesiz bir biçimde spor yapması da menisküse neden olabilmektedir.

Menisküs Egzersizleri; Menisküs egzersizleri genellikle fizyoterapistler tarafından verilmektedir. Bunlar;

Bükme ve açma egzersizleri: Öncelikle normal bacağın üstünde durulması daha sonra bacakların bükülüp açılması gerekmektedir. Bu hareketler yaklaşık olarak 15 defa ve 3 set halinde yapılmalıdır. Günlük olarak 3 kere yapılmalıdır.

Topuk Kaydırma: Dizlerin bükülerek kendimize doğru çekmeliyiz. Daha sonra ise yavaş yavaş düzleştirmeliyiz.

Ayrıca passive knee extension ,standing calf strech , straight leg raise ve clam exercise hareketleri de genel olarak verilen hareketler olmaktadır.

Hareketlerin mutlaka doktor kontrolünde yapılması önerilmektedir.

Menisküs Nasıl Anlaşılır?
Menisküs genellikle kendini şiddetli ağrılarla belli eden bir hastalıktır ve kişinin hareket ederken oldukça fazla zorlanması da menisküs hastalığının bir diğer belirtisi olmaktadır. Kişinin eğilip kalkarken sesler gelmesi de bir diğer menisküs belirtisidir. Kişi eğer yukarıda verdiğimiz belirtilere sahipse mutlaka en kısa zamanda doktora gitmelidir.

Menisküs Ağrısı Nasıl Olur?
Menisküs ağrısı diz kısmında meydana gelmektedir. Eklemlerin bozukluğundan kaynaklanan bir ağrıdır. Eğer menisküs tedavi edilmezse , bu durumda kişinin ağrısı şiddetlenmeye başlar ve kişinin acil olarak tedavi edilmesi gerekir.

Menisküs Bitkisel Tedavi

Malzemeler:
– 1 fincan buğday kepeği
– 1 fincan zeytinyağı
– 1 çorba kaşığı kekik
– 1 çorba kaşığı ince kıyılmış dereotu
– 1 küçük siyah turp
– 1 su bardağı su
– lahana yaprakları

Hazırlanışı; 1 su bardağı suyun içine buğday kepeğini, zeytinyağını, kekiği, dere otunu ve turpları rendeleyip koyduktan sonra lapa kıvamına gelene kadar kaynatın. Hazırladığınız lapayı dayanabileceğiniz sıcaklıkta dizlerinize sürün ve haşlanmış büyük lahana yaprakları ile üstünü kapatın. Streç filmle sararak bekletin. Ağrıların şiddetine göre haftada 2-3 kere uygulanabilir. Bu tarif bu konuda uzman olan bir doktor tarafından verilen bir tariftir. Mutlaka doktora danışıldıktan sonra uygulanmalıdır.

Menisküs Tedavisi
Menisküs hastalığının evrelerine ve gözlemlenen belirtilerine göre tedavi de değişmektedir. Eğer hastalık ileri aşamalarda değilse bu durumda kişiye fizik tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu durumda doktor belli hareketler verilmektedir ve kişinin normal yaşam kalitesine geri dönülmesi amaçlanır. Eğer kişide ciddi bir yırtık söz konusu ise bu durumda kişiye cerrahi müdahale ye uygulanabilmektedir. Bu durumda kişide olan yırtık kanama kontrol alınmak şartıyla düzeltilmeye çalışır. Eğer kanama olamaya başlarsa bu durumda dokunun alınması söz konusu olabilmektedir. Kısacası menisküs herkeste görülebilecek olan bir hastalıktır ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Kişinin uygun tedaviyi almasıyla kısa sürede düzelebilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11