Belirtileri.com
Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

Koroner arter bir kalp hastalığıdır. Kalbe giden kan basıncının düşmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Hastalık ilerleme gösterdikçe kalp bu durumdan olumsuz etkilenerek yeterli beslenemez. Kalbe yeterli oranda kan gitmemesinden dolayı göğüs sıkışması ve göğüs ağrıları oluşmaktadır. Bu sorun ile omuz ve çene bölgesine doğru ağrı ve uyuşma yayılır. Kişinin duyduğu ağrı ile birlikte hareket kabiliyeti sınırlanır ve kişinin hareket etmesi zorlanır. Kişi dinlendiği taktirde ağrıların geçtiği görülür. Koroner arter rahatsızlığı olan hastada nefes darlığı, göğüs basıncının artması, göğüste yanma ve yorgunluk gibi belirtiler kendisini göstermeye başlar. Hastanın stresli zamanlarında rahatsızlık ilerleme gösterir. Çünkü böyle zamanlarda damarlar daralır ve kan basıncı düşer, yeterli kan kalbe gitmez. Koroner arterin bir diğer belirtisi kalp krizi olabilir. Damar tıkanıkları ile birlikte gelişen rahatsızlıkta dokuların beslenmesi engellenmiş olur. Damar tıkanıklıkları kalp dokularını zamanla öldürür. Bu durum neticesinde kalp krizi meydana gelir. Ağrılar şiddetli ve uzun sürelidir aynı zamanda göğüs, kol ve çeneye doğru yayılır.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?
Koroner arter denilen şey kalbin etrafını saran kalbin beslenmesine yarayan atardamardır. Beslenme bozuklukları, aşırı tüketilen besinler, hareketsiz bir vücut yapısı, aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler tüketilmesi damarların zamanla tıkanmasına neden olur. Damarlar elastik bir yapı sahipken bu tür dikkatsizlikler damar sertleşmelerini de beraberinde getirir. Bazı zamanlarda kan basınçları arttığında etkisi hemen görülmez çünkü bu durumda elastikiyet gösteren damar genişler ve artan basınca karşı çözüm oluşturur. Sorunda işte bu noktada oluşur. Damarlar bu özel yapısını kaybetmeye başladıkça sorun gelişir. Damar tıkanıklıkları yeterli kanın gitmemesini beraberinde artan kan basıncının damarları zorlaması sorunu meydana gelir. Bununda damarlar zarar görebileceği gibi yeterli oksijende taşınamaz ve organlarda zarar görür.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri
Koroner arter rahatsızlığı sinsi ilerleyen bir hastalık türüdür. Belirti vermesi damarların durumuna, hastalığın ilerlemişliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Damarların yeterli kanı pompalayamaması ile kalp dokusuna yeterli kan ve oksijen gitmez. Bu sorundan kaynaklı göğüs ağrıları sık görülür. Göğüs ağrıları göğüsün orta kısmından başlayarak vücuda dağılım gösterir. Göğüslerden kollara ve çeneye, omza kadar uzanır. Koroner arter ağrıları çoğunlukla çok fazla hareket edildiği ya da yorulma gerçekleştiği zaman etkisini daha şiddetli göstermektedir. Kalbe yeterli oranda kanın ulaşmamış olması kalp sıkışması, çarpıntı ve nefes sorunlarına da neden olabilmektedir. Koroner arter sorunu yaşayan bir hastada görülen en önemli ve en sık belirti göğüs ağrısı, terleme, nefes darlığı, aniden gelen halsizlik ve mide bulantısı ile gelişerek kalp krizine kadar devam eder. Bu hastaların sık sık doktor kontrollerinden geçmesi gerekmektedir. Şeker hastalarında da koroner arter hastalığı oluşması muhtemeldir ve bu hastalarda göğüs ağrıları daha zayıftır. Yaşlılarda ise boyun, sırt ve diş bölgesinde ağrı daha çok yaşanır.


Koroner Arter Hastalığı Diyeti
Koroner arter hastalığı olan hastalar beslenmesine dikkat etmelidir. Özellikle yağı hayatlarından çıkartmaya çalışmalıdırlar. Yağ oranı yüzde 30’u geçmemesi gerekmektedir ve vücudun ihtiyacına göre dengelenmelidir. Özellikle doymuş yağlara sofrada yer verilmemelidir. Kan yapısında değişmelere neden olmakta, kolestrolü artırmaktadır. Hayvansal yağlar doymuş yağ çeşitleridir bu nedenle kuyruk yağı, iç yağ gibi yağlar tüketilmemelidir. Doymuş yağların yerine bitkisel yağları tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle zeytinyağı oldukça yararlıdır. Yapılan diyette kolestrolü alımı 300 mg altında olmalıdır. Posa açısından zengin besinlerin tüketimine yer verilmelidir. Günlük 6-7 porsiyon kadar meyve ve sebze tüketimi gerekmektedir. Yulaflı, kepekli ya da çavdar içerikli besinler tüketilmesinin yanında baklagillerde sıkça tüketilmelidir. A vitamini ve C vitamini gibi besinlerin tüketilmesi de antioksidan kazınımı sağlar. Bunlarda sebze ve meyvelerde bolca bulunmaktadır.

Koroner Arter Hastalığı Tedavisi
Koroner arter hastalığı olan kişilerin tedavileri kişinin durumuna göre değişiklik gösterir. Bu hastalığı yaşayan kişilerde gerekli tetkikler, testler ve incelemeler yapıldıktan sonra hastanın yaşam tarzı yeniden düzenlenmelidir. Hasta sigara kullanıyor ise sigara kullanımını bırakmalıdır. Çünkü sigara damarın elastik yapısına zarar vermektedir. Doktorun önermiş olduğu beslenme şekli uygulanmalı ve spor yapılmalıdır. Hareket yaşam kalitesi için önem taşıyor. Beslenme de ağır değil hafif besinler tüketilmelidir. İlaç tedavisi uygulanır. İlaç ile göğüs ağrılarının ortadan kaldırılması, damarların genişletilmesi ve kan basıncını azaltmak için uygulanır. Aspirin ve türevi ilaçlar ile de kan dokusu inceltilir. Koroner arter hastalarında şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi sorunlar var ise bu hastalıklara uygun ilaçlar kullanılır. Koroner arterin ilerlemesi gibi durumlarda hastaya cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Damar açma işlemi uygulanmaktadır bu ameliyatlarda. Cerrahi müdahalenin adına koroner arter bypass ameliyatıdır. Tedavinin uygulanması sürecinde hastanın yaşından, kilosuna, kaç damarında hasar oluğuna kadar her şey önemlidir. Hasta cerrahi bir müdahale geçirdikten sonra yaşamına oldukça dikkat etmelidir. Tüketilen besinler, hareketsiz yaşam tarzı, alkol ve sigara hastalığın kötü sonuçlar doğurmasına neden olacaktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11