Belirtileri.com
Kısırlık Belirtileri

Kısırlık Belirtileri

18 Şubat 2017

Kısırlık Nedir ve Nasıl Anlaşılır?
Kısırlık; erkek ve kadında meydana gelen ve üremeye engel olan durumun tıb dilindeki genel ismidir. Kısırlığın sebepleri erkek ve kadınlarda farklı olabilir. Buna ek olarak tıbbi olarak henüz anlaşılamamış,açıklanamamış halleri de mevcuttur. Kısırlığın tıbbi anlamda tedavi edilebilen bir çok sebebi bulunmaktadır. 35 yaşını aşmamış kişilerin 12 ay boyunca korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmesinden sonra hamilelik meydana gelmiyorsa doktora başvurup,kısırlık testi yaptırmalarında fayda vardır. Bu süre 35 yaşını geçmiş erkeklerde 6 aydır.

Kadınlarda kısırlık ve yumurtlama proble değişimi genelde adet dönemlerinin farklı sinyaller vermesiyle ortaya çıkar. Bu durumlar; adetin uzun aralıklarla gerçekleşmesi veya hiç adet görememe gibi durumlardır. Erkeklerdeki kısırlık ve yumurtlama problemlerinde ise bu durumun baş sorumlusu sperm kalitesizliği ve meni eksikliği olarak görülmektedir.

Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki; kadınların genel olarak doğurganlık ve verimlilik çağları 24 yaşında maximum düzeye ulaşır ve 30 yaşına kadar yavaş yavaş azalır. Bu nedenle bir kadının maksimum doğurganlığa ulaştığı zaman, yumurtlama dönemindeki 24 saatidir. 50 yaşından sonra gebelik ise çok nadir olarak görülür. Erkekte ise bu durum biraz daha esnektir. Erkek’in hormonları 25 yaşında maksimum verime ulaşır ve bu 40 yaşına kadar yavaşlayarak devam eder. 40 yaşından sonra bu fonksiyonlar lineer olarak düşmeye başlarlar.


Çiftlerde kısırlığın ortaya çıkması için süre gereklidir. Yaş durumunu sağlayan çiftlerde 1 sene boyunca,korunmasız cinsel ilişkinin ardından gebelikte ve yumurtlamada bir işaret görünmüyorsa, çiftin doktora başvurarak bunun testlerini yaptırması gerekmektedir. Bu süre yaş durumunu sağlamayan çiftlerde 6 aydır. Fakat bazen, bu duruma sebep olan kısırlık ya da yumurtlama sorunları değildir. Aynı durumda ortaya çıkan daha az doğurganlıktır. Yani bu tıbben, çift gebelik için gerekli şartlara sahip fakat doğurganlık oranı biraz düşüktür. Çiftlerin bu durum sonucunda cinsel ilişkiye devam edip, tekrar sonuç alması elzemdir.

Kısırlık Sebepleri ve Kısırlığın Etkileri
Kısırlığın bilinen ve bilinmeyen bir çok etkisi vardır. Bu etkiler genetik,fizyolojik,psikolojik,çevresel faktörler gibi daha da sıralanabilecek olan etkilerdir. Bunlardan önemlilerinin başında, çiftlerden birisinin veya ikisinin de cinsel yolla bulaşan hastalık taşımasıdır. Bu hastalıklar tüm dünya toplumlarında yaygın olan bel soğukluğu ve klamidya denilen hastalıklardır. Bu hastalıklara çeşitli bakteriler yol açar ve bu bakteriler vücudun cinsel bölgelerinde konaklarlar. Bu nedenlerden dolayı kısırlık veya çocuk yapmaya engel durumlar teşkil ederler.

Kısırlığa başka temel sebep de genetik faktörlerdir. Çiftler, genetik olarak kısırlıkla karşı karşıya kalmış olabilirler. Vücut yapısı, sperm yapısı, yumurtalık yapısı, kısırlığa göre şekil almış olabilir. Bütün bunlar modern teknoloji kullanan iyi bir uzman hekim gözetiminde ortaya konulabilir.

Başka kısırlığa etkisi konu da DNA tahribatıdır. Çiftlerin DNA yapıları bazı durumlar sebebiyle tahrip edilmiş olabilir. Bunlara örnek; uzun yıllar sigara içmek,gereğinden fazla radyasyona maruz kalmak ve kemoterapi görmek olarak sıralanabilir. Bütün bunların yanında genel faktör olarak sıralanabilecek faktörler de mevcuttur. Bunlar ; diabet hastalıkları,tiroid hormonu bozuklukları,teşhis edilmemiş ve tedavisi mümkün olmayan çölyak hastalığı ve adrenal hormonuna bağlı olan hastalıklardır. Bu hastalıkların kısırlıkla doğrudan ilintisi olmasa bile,bilim insanlarının çalışmalarında alakalı olarak yer almışlardır.

Kısırlığın sebeplerinin yanında bir de çift’i bir çok yönden etkileyen durumlar mevcuttur. Bu durumlardan bazıları psikolojik ve sosyal anlamda etkileridir. Kısırlık ve kısırlık tedavisi görmek insanda psikolojik anlamda çöküntüye sebep olabilir. Çiftlerin bu konuda birbirlerine destek anlamında iyi bir psikoloğa başvurması elzem olabilmektedir. Sosyal etkisi ise kısırlıkla yüzleşen çiftlerin çocuklu ortamlarda tedirgin olmaları,sinir ya da ağlama krizlerine girmeleri saptanmıştır. Yine bu konuların uzmanlarından yardım alınarak bu buhranlı dönem atlatılabilinir.

Kadınlarda Kısırlık
Kadınlarda kısırlık belirtileri aşağıda yer alan sütunda belirtilmiştir. Fakat bir kadının asla unutmaması gereken şey, cinsel birleşme; yumurtlama işleminin ve yumurta üretiminin maksimum noktaya çıktığı yerde gerçekleşmektedir. Tıp dünyasında tüm bu belirtileri taşımasına rağmen hamile kalan bir çok örnek mevcuttur. Bu belirtiler sadece size nasıl bir yol izlemeniz konusunda bilgi vermekte olduğu gibi hiç bir durumda ümitsiz olunmamalıdır.

Kadınlar için kısırlık durumu, falopi tüplerinde, uterusta ya da yumurtalıklarda meydana gelen yapı ve doku bozukluklarından kaynaklanabilir. Falopi tüplerinin belli başlı doku bozulmaları yüzünden engellenmesi sonucu da kısırlık meydana gelebilir. Kadınlarda görülen başka büyük kısırlık belirtisi de yumurtlama yetisinde meydana gelen bozukluklar/bozulmalardır. Özellikle bazı kadınlar yumurtalıklarının ve yumurta üretiminin fazla olgunlaşmamış olduğundan (bunun sebebi fazla erkeklik hormonudur) kısır olabilmektedirler. Bu durum tıbben çok karşılaşıldığı için, yumurtalık olgunlaştırma aşısı ve hapı bulunmaktadır. Bu durumlar çok yaygındır. Kısırlığa sebep olan bu durumları genelleştirirsek ;

 • Yumurtlama problemleri
 • Falopi tüpüne ulaşım kanallarının engellenmesi
 • Tüberkülozun sebep olduğu vajinal iltihap hastalığı
 • Yaşla alakalı faktörler
 • Rahimle ilgili problemler
 • Tüpleri bağlatmak
 • Endometrioz hastalığı
 • Gecikmiş annelik yaşı

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri
Erkekte kısırlık belirtileri kadınlara göre daha yüzeysel ve gen faktörüyle ilintilidir. Bu belirtiler ;

 • Obesite hastalığı
 • Çölyak hastalığı
 • Sigara içmek
 • Uyuşturucu kullanmak
 • Düzensiz ve isteğe bağlı ilaç kullanımı
 • Kemoterapi görmüş olmak
 • Aşırı yorucu bacak hareketleri yapmak (bisiklete binmek,ata binmek)
 • Anabolik Steroid kullanmak
 • Ereksiyon sorunları

Tüm bunlar erkeklerde kısırlık belirtisidir. Bunlardan hariç olarak kısırlığı tam olarak anlaşılamamış bir çok hasta da mevcuttur.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?
Tedavi türü kısırlığın sebep olduğu duruma göre değişir. Tedaviler doktor kontrolünde çok çeşitli formda olur. Fakat bu da kısırlığın çeşidine göre ve çiftlerin doğum tarihlerine göre belirlenir.

Kısırlık, genellikle cerrahi operasyonlar, medikal uygulamalar,ilaç uygulamaları ya da bunların kombine edilmiş hali olarak tedavi edilir. Çiftlerin sperm doğurganlık kalitesi yeterli ve yerindeyse, vajinal falopi dokusunda herhangi bir bozukluk söz konusu değilse yumurtlama uyarımı tıbbi olarak yapılabilir. Gelişen teknolojiyle beraber tüp bebek uygulamaları ve kısırlık tedavileri de gelişmiştir. Çiftlerin vücutlarında doğurganlık için bir sorun yoksa, çiftlere doğurganlığı sağlayan medikal teknolojiler uygulanabilir. Bu sayede insanoğlunun varlığından beri kendisini hissettirmiş olan kısırlık ortadan kalkabilir. Günümüzde kısırlık tüm tıp camiası ve bilim insanları tarafından tedavisi için üzerinde çalışılan ciddi bir hastalıktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular