Belirtileri.com
Kabızlık Belirtileri

Kabızlık Belirtileri

29 Mart 2017

Kabızlık genellikle bağırsak hareketlerinin az olması ve iki günden fazla tuvalete çıkamayan insanlar için söylenmektedir. Biyolojik fonksiyonları normal olan bir insan günlük olarak genellikle bir kere tuvalete çıkmaktadır. Kabızlık ve ishal çoğu kişide görülen ve normal karşılaşılan bir durum olmaktadır. Kabızlık kendiyle birlikte birçok sorunu da meydana getirebilmektedir ve bazen kanser gibi ciddi hastalıklarının da belirtisi olabilmektedir. Kabızlık tıpta üç şekilde incelenmektedir. Şiddetli, akut ve kronik kabızlık. Kabızlık bir nedenden dolayı oluşabildiği gibi bir hastalığın da belirtisi olabilmektedir.

Şiddetli Kabızlık: Bir kişinin haftada birden az olarak tuvalete çıkmasıdır ve genellikle beslenme düzensizliğinden ve dengesizlziğinden oluabilen bir kabızlıktır.

Akut Kabızlık: Genellikle akut tümörleri gibi tümörlerin etkisiyle ani olarak meydana gelen kabızlıkyır ve mutlaka tedavi gerektirmektedir.


Kronik Kabızlık: Kronik kabızlık, adında da kolaylıkla anlaşılabileceği üzere uzun süreçte kabızlık şikayetinin görülmesidir. Genellikle beslenme dengesizliği yada hareketsiz yaşam sonucu oluşan bir durum olarak bilinmektedir.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?
Kabızlık her kişide farklı bir belirti verebilmektedir ve genellikle gözlemlenen belirtiler aşağıda verilmiştir;

 • Dışkının sert olması
 • Haftada üçten az dışkılama
 • Tam olarak dışkılamanın yapılmaması
 • Dışkılama yaparken zorlanılması

Ayrıca ciddi olarak görülen kabızlıklarda genellikle karın ağrısı, kramplar , kusma, bulantı gibi diğer belirtiler de görülmektedir.

Gerektiğinden az  su içen  kişilerde de kabızlık problemi sıklıkla karşılaşılan bir durum olmaktadır.

Kabızlık Nedenleri

 • Kabızlığın oluşması için birçok neden vardır fakat genellikle ciddi bir problem olarak görülmez. Kadınlar, küçük çocuklar ve yaşlılarda sıklıkla karşılaşılabilen bir problem olmaktadır. Aşağıda kabızlık görülebilecek kişiler ve kabızlığın başlıca nedenler verilmiştir;
 • Özellikle yaşlı kişilerde (65 yaştan sonrası): Genellikle belli bir yaştan sonra vücudun biyolojik ve fizyolojik olarak birçok değişim geçirmesi kişinin kabızlık ve diğer bağırsak sorunları yaşayabileceğini de göstermektir. Kas ve iskelet sisteminin de bu değişimlerden etkilenmesi kişinin kabız olmasına neden olabilmektedir.
 • Sık sık yaşanılan bölgenin değiştirilmesi: Hava değişiminden, yenilen besinlerden oldukça etkilenebilen bir durumdur.
 • Hormonal Değişimler de kabızlığa neden olabilen bir durumdur. Hamilelik ve Regli döneminde de sıklıkla karşılaşılabilen bir durum olmaktadır.
 • Doğum sonrasında da kabızlık problemleri oluşabilmektedir ve bunun nedeni de hormonsal ve sindirim sistemi değişikliklerine bağlı olarak gerçekleşmektedir.
 • Günlük alınması gereken su miktarından az su içilmesi genellikle kabızlığın başlıca bir belirtisi olmaktadır ve bağırsak hareketlerini de yavaşlatan bir durum olmaktadır.
 • Spor ve egzersiz yapmamak da kabızlığı oluşturabilen bir durumdur ve bağırsak hareketleri oldukça yavaşlamaya başlar.
 • Ciddi hastalıklar: Kanser ve bazı akut problemleri kabızlığı belirti olarak meydana getirebilmektedir ve bu durumda kişide bağırsak hareketlerinde değişmeler görülmektedir.

 Kabızlık Hemen Nasıl Geçer? Kabızlığın tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Kabızlık çok ciddi bir sorun olmadığı için genellikle herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmadan yapılan basit bitkisel tedavilerle geçmektedir. Kişinin beslenme ve egzersiz düzenine dikkat etmesi kabızlığın geçmesi yada kabızlığı önlemek için önemli olmaktadır.

Aşağıda uygulanabilecek bitkisel ve basit tedavi yöntemleri verilmiştir;

Yüksek lifli besinlerin tüketilmesi: Normal bir kişinin günde yaklaşık olarak 30 gr lifli besin tüketmesi önerilmektedir. Lifler bağırsak hareketlerinin hızlanması için gerekli olan besinlerdir ve bu gıdalardan başlıcaları kepekli tahıllı gıdalar, meyve ve sebzeler gelmektedir.

Spor yapılması: Bağırsak hareketlerini artıran bir diğer aktivite ise düzenli olarak egzersiz ve spor yapmaktır.

Su ve sıvı alınımına dikkat edilmesi: Su ve sıvının yeteri kadar tüketilmesi bağırsakların çalışma hızını artırmaya yöneliktir.

Dışkılamanın her gün düzenli olarak yapılmaya çalışılması da önemli olmaktadır.

Ayrıca kabızlık için kullanılabilecek olan ilaçlar da bulunmaktadır fakat bu ilaçların doktor kontrolünde alınması önerilmektedir. Fazla dozajdan kaçınmak ve aşırı olan kabızlık için doktora başvurulması ise oldukça önemlidir.

Kabızlık bir hastalık olarak görülmemektedir ve ciddi bir durum olarak düşünülmemelidir. Uzun süre kabızlık olması durumunda ise doktora danışılması gereklidir çünkü kabızlık başka hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular