Belirtileri.com
Hipotrioidi Belirtileri

Hipotrioidi Belirtileri

13 Mart 2017

Hipotrioidi Belirtileri: Tiroid bezlerinde ki az çalışma nedeni ile tiroid hormonları az üretilir ve sonuç olarak tiroid hormonlarımızın değeri düşer bu durum da tiroid yetmezliğine yani Hipotrioidi olmamıza sebep olur. Tiroid hormonunda ki yetersizlik tüm vücudumuzda metabolizma hareketlerinde yavaşlama seyreder. Bu durum ruhsal çöküntü oluşmasına, unutkanlıklara, hareket yetisinde zayıflamaya ve uykusuzluk problemlerini oluşturur. Anne hamilelik döneminde Hipotrioidi yaşıyor ise bebekte zeka geriliği problemi oluşur. Hipotrioidi toplum genelinde %5 oranında görülür. Hipotrioidi ya hafif dönemlerinde ve ya başlangıç döneminde oluşur. Tiroid yetmezliği bu bezlerin fazla çalışması sonucunda oluşur. Kadınlarda bu yetmezlik daha sık görülür.

Hipotrioidi Nedir?
Hipotrioidi, tiroid bezlerinin yeterli kadar çalışamamasından ya da fazla çalıştığı için tiroid yetmezliğinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık tiroid bezlerinin nedeni bilinmeyen bir durumdan dolayı vücut dengesinde ki bozulmalardan dolayı oluşur. Bu hastalığın ilk aşaması guatr olarak gelişir. Daha sonra tiroid bezlerinde küçülmeler meydana gelir ve bunun sonucunda hormon salgılamasında duraksama yaşanır. Tiroid bezi ameliyatı geçiren bir hastada da bu sorun yaşanabilir. Çünkü ameliyat esnasında tiroid bezinin bir kısmı alındığı için bezler yeterli gelmemektedir ve tiroid bezi yetmezliği oluşmaktadır.

Hipotrioidi Belirtileri
Tiroid bezleri insan vücudunda önem arz etmektedir. Bedensel aktivitelerin birçoğunda tiroid bezi çalışma gösterir ve hormon salgılar. Tiroid bezlerinde yaşanan sorunların yaklaşık 12 adet belirtisi bulunmaktadır. Hipotrioidi hastalığı ise tiroid bezlerinin yetersiz gelmesi sonucunda yeterli hormon salgılamasını yapamamasındır.  Hipotrioidi belirtilerinde, yorgunluk ve uyku bozuklukları görülür. Yorgunluk bu hastalıkta en sık görülen belirtisidir. Uyku bozukluğu yaşayan hasta buna bağlı olarak yorgunluk hisseder. Hipotrioidi hastaları sürekli bir kilo alma eğilimi gösterir. Çünkü tiroid bezleri metabolizma sistemlerini etkiler. Hızlı çalışır ise kilo kaybı, az çalışıyor ise kilo alımı yaşanmaktadır. Tiroid hastalarında genel olarak agresif bir sorun yaşanır. Hipotrioidi hastalarında da bu sorun görülür. Depresyona meyilli bir ruh haline sahiplerdir. Bunun bilimsel olarak nedeni serotonin hormonlarının seviyesinde ki düşüştür. Bu aynı zamanda zihinsel sorunlara da yol açar. Dikkat dağınıklığı ve unutkanlığı tetikler. Bağırsak problemleri de yaşanır. Metabolizma zayıflar. Kaslarda ve eklemlerde uyuşmalar ve ağrılar görülür. Tiroid hormonlarının çalışmaları sekteye uğradığı zaman saçlarda bu durumdan etkilenir. Saç köklerinde yaralar oluşabilir, saçlar kuru ve dökülmeler görülür. Vücut sıcaklığında da düşme yaşanır. Tiroid bezleri yeteri kadar çalışmadığı için kilo alınır. Buna bağlı olarak da kolesterol problemleri yaşanabilir. Guatr oluşumu da tetiklenir. Zaman hastalığın temelinde guatr hastalığı vardır. Bu da boyun bölgesinde genişleme yaşanır.


Hipotrioidi Kilo Aldırır Mı?
Hipertiroidinin oluşum sebebi tiroid bezlerinin yeterli çalışmamasından ya da tiroid bezi yetersizliğinden kaynaklandığını unutmamak gerekir. Tiroid bezlerinin çalışması da metabolizmanın çalışmasında etkilidir. İşte bu zincirleme vücut sisteminde oluşan bir aksaklık sonucunda metabolizma faaliyetleri aksar. Bunun sonucunda da kilo almaya meyil görülür. Bu yüzden bu sorunun cevabı evet Hipotrioidi kilo alınmasına neden olur.

Hipotrioidi Beslenme Önerileri
Gün içerisinde yarım saat bir saat arasında spor yapılması önerilmektedir. Çünkü tiroid bezleri olumsuz etkilendiği için sinirsel bozukluklar yaşanabilir. Bu sorun da spor ile rahatlatılabilir. Bunun dışında Hipotrioidi hastaları gün içinde bol su tüketmelidirler. Beslenmeye dikkat etmek zaten bu hastalık için en önemli unsurdur. Kırmızı et, yumurta, kuru fasulye, yeşil yapraklı bitkiler ve pekmez tüketimi önerilir. Tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Hastalar iyotlu tuz kullanmalıdır ve çok aşırıya kaçmamalıdırlar. Omega 3 tüketimi önemlidir. Bunun için balık yenmesi yararlı olacaktır.

Hipotrioidi Diyeti Nasıl Olur?
Tiroid hastalarının dikkat etmesi gereken besinler vardır. Bu besinler hastalığın iyileşmesinde etkilidir. Tiroid bezlerinin yeteri salgılanmaması sonucunda besinlerin dikkatli alınması gerekir. Hipotrioidi hastaları karbonhidrat içerikli besinlerin tüketilmesi uygun değildir. Kahve, kola, çay gibi kafein temelli içeceklerin tüketilmesi de kaçınılması gereken şeylerdendir. Yemekler hazırlanırken margarin kullanımından uzak durulmalıdır. Çünkü margarin kolesterol açısından oldukça etkilidir. Hafta da bir kez balık ve tavuk tüketilmesi gerekmektedir. Hipotrioidi metabolizmanın yavaş çalışmasını sağlar ve bu da kilo alımına neden olur. Hastaların hem metabolizmalarını çalıştırmak için hem de kilo vermek amacı ile egzersiz yapmaları önemlidir. Mineral, vitamin, magnezyum gibi takviyeler de alınmalıdır.

Hipotrioidi Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Hipotrioidi hastalarına dereotu kürü önerilmektedir. Dereotu, tiroid hormonlarını dengelemekte olukça önemlidir. Bunun yanında nodüller küçülür ve tamamen ortadan kalkabilir. Dereotu kürü 3 ay kadar bir süre uygulanmalıdır. Günde üç öğün bu kür aç karnına tüketilmesi öneriliyor. 1 yemek kaşığı kadar dereotu çiğnenir bundan sonra birkaç yudum su ile yutulmasına yardımcı olunur. Bu kür kullanıldıktan sonra Hipotrioidi değerlerimizi ölçtürmeniz yararlı olacaktır. Eğer iyileşme görülmüş ise ilaçlarınızın oranı azaltılacaktır. İlaç oranını artırmakta ya da azaltmakta doktorunuza danışınız. Bunun dışında da tüketilmesinde yarar olan besinler; brokoli, lahana, karnabahar, soya, ıspanak, yer fıstığı, turp ve şeftali gibi bitkilerdir. Bu önerilen bitkiler tiroid hastalarının iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Hipotrioidi Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Hipotrioidi tedavisinin süresi hastalığın durumuna göre ve kişilere göre değişkenlik gösterir. 2 ile 5 ay arasında sürebildiği gibi 6 ay kadar da sürdüğü görülmüştür. Bazı hastalar ise bazı ilaçları ömür boyunca kullanmak zorunda olabilir. Verilen ilaçların etkileri ay ay kontrol edilmelidir ki hastalık iyileştikçe doz düşürümü yapılmalıdır.

Hipotrioidi Tedavisi
Hipotrioidi hastalığında çeşitli tedavi süreçleri vardır. Bunlardan birisi ilaç tedavisidir. En etkili çözüm ilaç tedavisidir. Bazı ilaçlar ömür boyu kullanılması gerekebilir. Hastalığın tedavisine başlandıktan sonra 2 hafta içinde belirtiler yavaş yavaş azalma gösterir. Hastalığın sürecinde belli aralıklar ile testler yapılarak ilaç dozları ayarlanmalıdır. Bu yapılan testler sonucunda doktor tarafından belirlenir. Bu hastalık için birçok ilaç kullanımı önerilebilir. Kaygı bozukluğu ilaçları verilebilir, aspirin, insülin, doğum kontrol hapı, demir yetmezliği için ilaçlar, bazı kanser ilaçları önerilebilir. Beslenme kısmında doktorların bir diğer önerisi ise lif ağırlıklı beslenmeye dikkat etmeniz. Tiroid tuz ile barışık olan bir hastalık değildir. Bu nedenle fazla iyot alımı Hipotrioidi için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Günlük 600 mcg tuz alımı yapılabilir. Organik süt tüketilebilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular