Belirtileri.com
Hiperaktivite Belirtileri

Hiperaktivite Belirtileri

Hiperaktivite bir öğrenme sorunu değildir. Öğrenmeyi zorlaştıran davranış bozukluğudur. Hiperaktivite için kesin bir tanı koymak zordur. Çeşitli nedenlerle birleşebilir. Hiperaktivite belirtisi çocuğun çok hareketli olması ile özdeşleştirilemez. Her hareketli çocuk hiper aktif değildir. Çocuklar da genellikle 7 yaş altında ortaya çıkar. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler dikkat dağınıklığı yaşarlar, düşüncesiz tavırlar sergilerler. Dikkat sorunu yaşayan bu çocuklar oyun oynarken ya da televizyon seyrederken ise oldukça dikkatli davranır.

Hiperaktivite Nedir?
Hiperaktivite neredeyse bebeğin anne karnında ki yaşamında başlar. Ultrasonda sürekli hareketli olan ve şekil değiştiren bebekler anne için zor anlar yaşanmasına neden olur. Doğduktan sonra da bu sorun devam eder. Hiperaktivite test edilebilen bir rahatsızlık değildir. Günümüz de çocuklar arasında oldukça yaygın olarak gözlenmektedir. Dikkat dağınıklığı, aşırı hareketlilik ve düşünceli haller çocuğun bu sorun ile karşılaşmasına neden olur. Sosyal yaşamda Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar dışlanabilir. Sosyal ortama uyum sağlaması zorlaşır. Kalıtım bozukluğu gibi aileden gelen ve daha önce ki aile bireylerinde gözlenmesinden ötürü oluşabilir. Beyin yapılarında ki bazı bozukluklarda bu hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Hiperaktivite Belirtileri
Hiperaktivite bebeklik döneminden hatta anne rahminden oluşan bir sorundur. Bebeklik döneminden itibaren de görülmeye başlanır. Sosyal yaşam da tutunma zorluğu da çektikleri gözlenmekte. Çocuklarda dikkat eksikliği sorunu, aşırı hareketlilik söz konusudur.


Hiperaktivite ön planda olan çocuklarda, yerinde duramama, uzun süre oturma problemi yaşama, her yere tırmanma, çok fazla konuşma ve merak, oyun oynamada uzun süre vakit geçirememe ve konuşmalara müdahale etme ve dinlememe sorunu yaşanır. Dikkat eksikliği ön planda olan çocuklarda, dikkatini uzun süre bir olaya verememe durumu gözlemlenir, evde ve okulda diğer çocuklardan farklılık gösterir. Ders çalışırken uzun süre dikkatlerini veremez ve anlama zorluğu yaşarlar. Sorulara soru ile karşılık verirler. Özellikle konuşmaları böler ve sık sık soru sorarlar. Bebeklik dönemlerinde görülen belirtileri ise fazlaca ağlama, çok sık uyuma ve huzursuzluk olarak kendini gösterir. Bebeklik döneminde bu sorunun kesin ve net teşhisini koymak her zaman mümkün olmayabilir.

Hiperaktivite Bozukluğu Testi
Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar genellikle toplumda uyum içinde olamazlar. Sürekli olarak hareket eder etrafı dağıtabilir ya da etrafa tırmanabilirler. Toplum içinde sürekli olarak sıkıldıkları için ortamları kolaylıkla değiştirmek isterler. Uzun süreli oyun oynayamazlar. Okul öncesi dönemde arkadaş edinmekte güçlük çektikleri gibi o yaş grubuna da uyum sağlamakta zorluk gözlemlenir. Okul döneminde ise sınıf ortamında düzeni bozan hareketler uygulayabilirler. Bu sorunu ilk olarak eğitmenler gözlemleyebilir. Bu konuya veliler ile iletişim kurularak uzman yardımı alınması doğrudur. Sosyal bir problem olan Hiperaktivite test yöntemi ile bulunamaz. Gözlem yöntemi ile tespit edilebilen bir sorundur. Pedagoglar ile ya da psikologlar yardımı ile bu sorun belli eğitici testler sonucu saptanabilir. Bu sorunu saptayan uzmanlar ilaç ya da enteraktif uygulamalar ile aşmaya çalışır.

Yetişkinlerde Hiperaktivite
Yetişkinler üzerinde son 7 – 8 yıldır gözlemlenmeye başlamıştır. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre çocuklar üzerinde gözlenmiş olan bazı hareket türleri yetişkinler üzerinde de gözlenmiş.  Yetişkinlerin de durağan olamaması, sürekli olarak ortamlardan sıkılması da yetişkin hiperaktivitesi olarak bilinmekte.  Uzun süre oturmakta zorlanırlar. Hareketsiz kalamazlar ve ellerinde ya da etraflarında bulunan eşyalar ile oynamayı severler. Dokunarak öğrenme yönleri kuvvetlidir.

Bebeklerde Hiperaktivite
Hiperaktivite sorunu çoğu zaman anne karnında başlamakta. Sürekli olarak anne karnında hareket eğilimde olurlar ve şekil değiştirirler. Ultrason kontrollerinde bu durum daha sık belirginleşir. Bebek sürekli tekmeleme hissiyatı geliştirir. Sürekli tekmeleyen ve hareket eden bebek gelişme döneminde anneyi oldukça yorar. Doğum sonrasında aşırı uyuma hissi, huysuzluk, huzursuzluk belirtileri ve aşırı ağlamalarda belirtiler arasındadır.

Hiperaktivite Tedavisi
Hiperaktivite tedavilerinde genellikle ilaç tedavisi uygulanır ve bu yöntem oldukça etkilidir. Ailelerin bu tür sorunları gözlemledikleri zaman uzmana başvurmalarında yarar vardır. Ailelerin ve okulda ki eğitmenlerin bilgili olmalarında yarar ardır. Bu konu hakkında bilgi sahibi bireyler çocuklara bu konuda eğitici ve sakinleştirici yöntemler uygulayabilir. Doktora götürülen çocuğa anne ve babanın eşlik etmesi önemlidir. Dur, düşün ve yap programı uygulanır. Bu sayede çocukların sakinleştirilmesi sağlanır. Çocukların ilgilerinin tek bir konuya toplanması sağlanarak dikkatleri toplanır. Ödül yöntemi de oldukça etkilidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular