Belirtileri.com
Grip Belirtileri

Grip Belirtileri

Grip Belirtileri: İnfluenza adlı bir virüsün üst solum yollarına zarar vermesiyle oluşan hastalık grip olarak adlandırılır ve bulaşıcı olan bir hastalıktır. Grip genellikle soğuk algınlığıyla karıştırılan bir hastalıktır fakat grip soğuk algınlığından daha uzun sürede atlatılabilen bir durum olarak bilinmektedir. Grip ile soğuk algınlığının benzerliği ise ikisinde de burun tıkanıklığı ve burun akıntısının olmasıdır. İlk iki gün boyunca , grip meydana çıkmaya bilen bir hastalık olabilmektedir fakat çıktıktan sonra kendini  birden gelen titreme ve daha sonrasında da terleme şeklinde belli edebilmektedir.

Genel olarak grip belirtileri ise; baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, fazla olan yorgunluk ve vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar olmasıdır. Genellikle yeterli olan istirahat ile atlatılması mümkün olan bir durumdur ve bu sürecin olmaması diğer hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca oldukça bulaşıcı olan bir hastalıktır ve hastaların kişilerle yakın ilişkilerden kaçınması oldukça önemlidir. Yenilen, içilen her şey ve yakın temas gribin bulaşıcılık ihtimalini daha da artırmaktadır.

Gribin atlatılma süreci ise kişinin biyolojik ve fizyolojik koşullarına göre farklılıklar göstermektedir ve grip olan kişilerin nasıl beslendiği de oldukça önemli olan bir konu olmaktadır.


Grip çocuk ve yetişkinlerde aynı oranda gözükebilecek olan bir hastalıktır ve genellikle çocuklarda olan gribin şiddeti daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni ise bağışıklık sisteminin birçok virüsle karşılaşmamış olmasıdır. Aynı şekilde yaşlılarda görülen grip te diğer hastalara göre oldukça ağır geçebilmektedir ve bu durumda hastalığın şiddeti de bu oranla artmaktadır.

Aynı zamanda diğer hastalıklara da sahip olan kişilerde grip daha ağır seyredebilen bir hastalıktır ve genellikle kalp, böbrek ve şeker hastalarında görülen grip normal grip hastalarından çok daha farklı ilerleye bilmektedir.

Grip genellikle mevsim geçişlerinde yoğun olarak görülen bir hastalıktır ve bu durumun sebebi vücudun uyum süreci içine girmiş olmasıdır. Dolayısıyla fazla hava değişiminin yaşandığı yerlerde daha fazla olasılığı olan bir hastalıktır.

Grip Belirtileri
Genel olarak grip belirtileri aşağıda verilmiştir;
Kas Ağrıları: kol, bacak ve sırt kas ağrıları gripte görülen yaygın belirtilerden olmaktadır. Ayrıca kişi hareket ettikçe artan ağrılardır ve genellikle hareket kısıtlayıcı ağrılar olmaktadır. Vücudun her noktasında da hissedilebilen ağrılar olmaktadır.

Yüksek Ateş: Yüksek ateş birçok hastalığın da ortak belirtisi olmaktadır ve genellikle 40 dereceye kadar yükselen ateş kişinin bağışıklık sisteminin hastalığa karşı göstermiş olduğu bir direnç olarak bilinir. Özellikle çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de yaygın olarak görülen bir belirti olmaktadır.

Aşırı yorgunluk hissi: Genel olarak bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanabilen bir durumdur ve yoğun olarak hissedilebilmektedir. Ayrıca grip dinlenme gerektiren bir hastalık olarak bilinmektedir.

Kuru öksürük: Boğazın kurumuş olmasından kaynaklı olabilen ve boğaz ağrısıyla ypğun olarak hissedilen bir durumdur fakat genellikle antibiyotik kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Grip Nedenleri
Grip genellikle hava değişimlerinde ortaya çıkan ve birçok farklı çeşidi bulunan bir hastalıktır. Ayrıca grip solunum sistemini doğrudan etkileyen bir hastalık olarak bilinmektedir ve influenza virüsü hastalığın salgın olmasına neden olan bir etken olarak bilinmektedir.

Grip her ne kadar önemli bir hastalık olarak görülmese de ilerlediği takdirde tüm solunum sistemlerinin zarar görebileceği bir hastalık çeşididir ve zatürre de bu hastalıklara örnek olarak verilebilmektedir.

İnfluenza virüsü üç değişik türde bulunabilmektedir ve bu virüslerden A virüsü genellikle domuz, at ve kuşları etkileyen virüslerdir. Fakat A virüsü insanı etkileyen bir virüs olmaktadır.

A virüsünün de iki tür protein mevcuttur. Bu proteinlerden Hemaglütininin 18; Nötraminidazın ise  adet sub grubu bulunmaktadır.

Grip Nasıl Çabuk Geçer? Gribe Ne iyi Gelir?
Grip hastalığı virüsün neden olduğu bir hastalık olduğu için genellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle daha kolay atlatılabilen bir durum olmaktadır ve tedavisinde antibiyotik yerine dinlenme ve beslenmeye dikkat edilmesi önerilmektedir. Hastalık 1 haftaya kadar bulaşıcılık riski taşıdığından dolayı kişinin hasta olmayan kişilerle yakın temastan uzak durması da önemlidir. Hasta olan kişinin öksürmesi yada hapşurması diğer kişilere de hastalık bulaştırabilmektedir.

Grip genellikle yüksek ateşe neden olan bir hastalık olduğu için terlemek yüksek ateşin düşmesine yardımcı olabilecek bir durumdur ve bu durumda kişi içindeki toksit maddeleri temizleme imkanına da sahip olabilecektir. Nane, ıhlamur,adaçayı gibi bitkisel çayların kullanımı ise terlemeyi kolaylaştırmada ve artırmada oldukça önemli olmaktadır.

Grip Tedavisi
Grip genellikle düzgün ve zamanlı dinlenmeyle uzun sürede atlatılabilen bir süreçtir ve beslenme-su tüketiminin oldukça önemli olduğu bir durumdur. Ayrıca ilaçla tedavi dense doğal ve bitkisel tedavi yollarının tercih edilmesi önerilen bir hastalıktır.

Hastalığın ilerlediği yani bronşit ve zatürreye döndüğü durumlarda ise ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Antiviral ilaçların kullanılırken dikkatli olunması önemlidir çünkü genellikle bulantı ve kusma gibi yan etkileri görülebilen ilaçlar olmaktadır. Aşağıda ise grip tedavisinde kullanılabilecek bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri verilmiştir;

  • Sarımsak hastalığın bulaşıcılığını engelleyen bir bitki olarak bilinmektedir ve hasta olan kişinin yaşadığı alana sarımsak konulması önerilmektedir.
  • Soğanın çiğ olarak da tüketilmesi önerilenler arasında yer almaktadır ve halk arasında doğal antibiyotik olarak da bilinmektedir.
  • C vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamindir ve mandalina, portakal ve greyfurtta oldukça fazla bulunmaktadır. 7
  • Ada çayı ise grip tedavisinde kullanılabilecek bir olarak bilinmektedir.
  • 30 gram çuha çiçeği kökünü 1 litre suda haşlayıp içmek de önerilenler arasında bulunmaktadır. Günlük olarak 3 bardak içilmesi tavsiye dedilmektedir.
  • Ihlamur ise grip tedavisinde kullanılabilecek bir diğer bitkidir.
  • Lavanta çiçeği çayı da demlenmesi gribal enfeksiyonları tedavi edici niteliktedir.
  • Kuşburnu ise kullanılabilecek alternatif bir tedavi yöntemidir.
PAYLAŞ
İlgili Konular

z11