Belirtileri.com
Göz Alerjisi Belirtileri

Göz Alerjisi Belirtileri

06 Nisan 2017

Göz Alerjisi Belirtileri: Göz alerjisi birçok önemsiz gibi görünen neden sonucu oluşan ve  kalıtsal olabilen bir durumdur. Göz hassas bir yapı olduğu için göze az miktarda giren toza yada diğer maddelere karşı beklenilmeyen tepkiler gösterir. Polen, temizlik yapıldığı zaman giren ufak toz parçaları, bazı kimyasal ilaçlar göz alerjisi olan kişileri önemli ölçüde etkiler. Gözde yarma, beklenilenden fazla yaşaran gözler ise göz alerjisinin en belirgin belirtileridir.

Aynı zamanda basit gibi gözüken göz alerjisi başka hastalıkları da beraberinde getirebilir. Bu duruma ise en yaygın örnek astım türevi hastalıklardır. Türkiye’de ise çok yaygın bir göz hastalığı olmakla birlikte dünya çapında da önemli bir durum teşkil etmektedir.

Göz Alerjisi Belirtileri
Genellikle kızarıklık, kaşıntı, burun akıntısı, solunum yollarında kuruluk ve dolayısıyla kaşıntı en yaygın göz alerjisi belirtileridir. Aynı zamanda polen alerjisi gibi hapşırık da bir göz alerjisi belirtisidir ve diğer alerjilerle bu belirtiden dolayı karıştırılabilmektedir.


Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?
Göz alerjisi tedavisinde ilk olarak hijyen kurallarına dikkat edilmesi gelir. Göz alerjisi olan kişilerin toz, polen, ateş (gözün kurumasına neden olduğu için) vs. uzak durması temel olarak alınabilecek önlemlerdendir. Aynı zamanda göz alerjisi olan kişilerin hayvan tüyüne karşı da hassas olabileceği için eve hayvan beslenmeleri önerilmemektedir.

Aynı zamanda ilaç yöntemiyle de tedavi edilebilen bir durumdur. Göz damlaları ve bebeklerde kullanılan özel sıvılar da tedavi araçları arasında yer almaktadır. Göz alerjisi uzun vadeli bir hastalıktır ve kesin olarak ortadan kaldırabilecek bir tedavi şekli yoktur. Dolayısıyla kişilerin özellikle yaşadıkları çevredeki fiziksel koşullara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Göz Alerjisine Bitkisel Çözümler ve Diğer Tedavi  Yöntemleri
Bitkisel olarak tedavi edilebilecek bir alerjidir ve yaygın olarak bitkiler şunlardır; Zencefil (göz şişliğinin inmesinde kullanılır), Göz otu( gözün kurumasını engeller), Rezene (gözdeki yorgunluğu alır ve kuruluğu engeller) ,Çay ( Göz yorgunluğuna ve kaşıntıların giderilmesine yardımcı olur), Maydanoz ( göz şişkinliğini alır), Papatya (gözün rahatlamasına yardımcı olur) ,Zerdeçal (özellikle gözde oluşan çeşitli enfeksiyonları giderir), ve Gül suyu.

Diğer tedavi yöntemleri ise göz doktorlarının verdiği (yaşa ve alerjinin boyutuna göre) göz damlalarıdır.

PAYLAŞ
İlgili Konular