Belirtileri.com
Diyabet Belirtileri

Diyabet Belirtileri

18 Mart 2017

Diyabet, pankreas adındaki ve vücudumuz da salgı yapmaya yarayan bezin insülin hormonu üretmemesi ya da bu ürettiği hormonu kullanamaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Diyabet hastalığı şeker hastalığı olarak da bilinmektedir. Ömür boyu kişinin yaşamında olacak bir hastalıktır. Kesin bir tedavisi yoktur fakat etkisini azaltacak yöntemler bulunmaktadır. Diyabet hastası bireyler tükettiği besinlerden glikoz yani şeker elde eder. Bu ürün normal zaman da kana karışır. Diyabetli hasta da bu durumda kan bu şekeri kullanamamaktadır. Kan da bu şeker miktarı kullanılamadığı için yükselmeye başlar. Bu duruma hipoglisemi denilmektedir. Diyabet oluşumu genelde ani seyreder. Kişide diyabet oluşmaya başladığı zaman belli belirtiler verir vücut. Bu belirtiler, aşırı idrar çıkma, sık sık kusma, yorgun bir beden, hızlı kilo kaybı şeklinde nükseder. Diyabet hastaları geçemeyen bir yorgunluk hissedeceklerdir ve kilo kayıpları ani olacaktır. Bu belirtileri fark ettiğiniz zaman bir doktora başvurmak önemlidir.

Diyabet Nedir?
Pankreas insülin salgılamakta görevli bir organdır. Diyabet hastalarında da pankreas insülin hormonunu yeterli miktarda salgıla yamamakta ya da salgılanan insülin kandan organlara aktarılamamaktadır. Bu kanda toplanan insülin oranı artmaya başlar. Bu şekerin dağıtılamaması ve ya üretilememesi diyabet hastalığına neden olmakta ve ömür boyu süregelecektir. Besinler, sindirilerek besinler ihtiyaçlara göre ayrılır. Bunlar şekeri vitamin, mineral vb. şekillerde ayrışır. Kısacası vücudun şeker ihtiyacı da temel olarak besinlerden elde edilir. Elde edilmiş olan bu şeker de kana karışır ve kanda bulunan şeker oranını artırmaya devam eder.

Kan da bulunan şeker belli bir seviyeyi geçerse vücutta ki fazla şeker idrar ile atılmaya başlar. Bu döngü halini alır. Sık idrara çıkılır, aşırı susama ve devamında ağız kuruluğu yer alır. İnsülinin eksik olması ya da yetersiz oluşu nedenine bağlı olarak hücreler glikoz kullanımı yapamazlar. Vücut gerekli bir besini alamayacağı için yağ ve protein eksikliği yaşanır. Kişinin zayıflamasının nedeni de buna bağlı olarak gelişir. Diyabet hastalarında kan şekeri ölçümleri önemlidir. Açlık kan şekeri ve tokluk kan şekeri diye bir tabir vardır. Bu adından da anlaşılabileceği gibi açken yapılan kan şekeri ölçümü açlık kan şekerini, tokken yapılacak olan kan şekeri ölçümü tokluk kan şekeri değerini verecektir.


Diyabet Belirtileri
Tip 1 türünde ki diyabet aniden etki etmeye başlamaktadır. Susama hissi çok olmaktadır ve bu hastalar çok sık aralıklar ile idrara çıkarlar. Yorgundurlar ve sebepsiz kilo kaybetmeye başlarlar. Tip 1 diyabet çok kısa bir zaman diliminde kendisini gösterir. Bu hafta ya da 1 ay şeklinde olabilir. Vücutta bulunan fazla şeker idrar ile atılır. Fazla şeker idrara çıkma isteği uyandıracaktır. Sık çıkılan idrara bağlı kişi fazla su kaybedecektir. Bunu takviye etmedikçe aşırı susama ve ağız kuruluğu yaşanacaktır. Bu döngüsel olarak devam edecektir. Kanda bulunan şeker organlara ve dokulara ulaşmadığı için vücut enerji sağlayamamaktadır.

Buna bağlı olarak vücut sık sık acıktığını hissedecektir. Fazla yemek yenilse bile hızlı kilo kaybı devam ettiği görülür. Vücut sürekli enerji eksikliği yaşadığı içinde yorgun düşecektir. Hastanın kan şekerinin çok fazla yükselmesi sonrasında damarlar da baskı oluşabilir. Bu durum görmede sıkıntı yaratabilir. Diğer görülen belirtiler ise mide bulantısı, kusma, deri de kuruluklar, ciltte kızarıklık sorunu görülür. Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ya da ergenlik döneminde görülür. Tip 2 diyabet daha fazla görülür ve ortaya çıkışı daha yavaş olur. Erken bir belirtisi olmaz belki yıllar sonra bile fark edilebilir. Diyabet hastaları Tip 1 ya da Tip 2 türünde bir diyabet hastası olsalar da belirtiler farklı değildir. Aynı belirtiler yaşanır. Sonuç olarak kanda bulunan şeker miktarı yükselme yaşar ve bu da vücudun döngüsünü sekteye uğratır.

Diyabet Nedenleri
Tip 1 diyabet türünde en önemli nedeni otoimmınitedir. Yani vücudumuzu hastalıklara karşı olarak korumaya yarayan bağışıklık sisteminin vücutta ki normal olan hücrelere karşı atakta bulunması ve hasar vermesidir. Diyabet oluşmadan önce pankreas üzerinde bu problem yaşanır. Bu da insülin antikorlarına zarar verir. Tip 2 diyabet türünde en önemli neden aşırı kilo ve kalıtsallıktır. Hastaların ailesinde diyabet rahatsızlığı görülme olasılığı çok fazladır ya da muhakkak görülmüştür. Bunun dışında hasta aşırı kilolu ise, dikkatsiz beslenme düzenine sahipse, spordan uzak bir yaşam sürüyorsa, yüksek tansiyon hastası ise bu nedenlerde önemli bir zemin oluşturuyor. Kortizonlu ilaçlar kullanışmış olması, doğum kontrol ilaçları, idrar sökücü ilaçlar, tansiyon ilaçları da bu hastalığı tetiklerler.

Diyabet Çeşitleri
İki tip diyabet bulunur. Tip 1 diyabette vücut insülin üretemez. Kalıtımsal, pankreasın zarar görmesi ana nedenlerindendir. Diğer diyabet türü ise Tip 2’dir. Tip 2 diyabet vücutta insülin üretiminde bulunur fakat bu insülin dokular tarafından sağlıklı olarak kullanılamaz. Bu diyabet türü Tip 1’e göre daha fazla görülmektedir.  Obezite, kalıtım, stres ve hipertansiyon da bu türde diyabet oluşumuna etki etmektedir.

Diyabet Beslenme Önerileri
Diyabet hastaları bazı besinlerden uzak durması gerekir. Bunun için genellikle hastanın tedavi edilmesinde uygulanan bir tedavi şekli de diyettir. Bu diyet az yemek yemeyi kapsamamaktadır. Diyet denilince yanlış bir algı oluşumu yaşanmaktadır. Diyabet hastaları diyetlerinde yememesi gereken ürünlerden kaçmaktadır. Onun yerine daha düzenli ve sağlıklı bir beslenme tablosu hazırlanmaktadır. Karbonhidratlar yaşamımız için ana besinlerden bir kolu oluşturur.

Karbonhidratlar glikozlar üzerinde çok fazla etki gösterir. Bu karbonhidratlar, lif, beyaz ekmek, fasulye, pirinç, mısır, meyve, sebze, tam tahıllı besinler, baklagiller, düşük yağ oranlı süt ürünleridir. Balık diyabet hastalarının sık tüketmesi gerektiği bir besindir. Yağ oranı kırmızı ete nazaran daha azdır. Izgara balık yapımı özellikle önerilir. Badem, ceviz, zeytin gibi besinler ve yağları tüketilebilir. Diyabet hastaları, doymuş yağlardan özellikle uzak durmalıdır. Hayvansal proteinler yani sucuk, salam gibi besinler tüketmemelidir. Tuz tüketimi de az olmalıdır.

Diyabet Diyeti
Diyabet hastalarının diyeti genel olarak yemesi gereken ve yememesi gereken besinlerin düzenlenmesidir. Diyabet hastaları yemesi gerektiği besinleri de belli bir düzende bir diyetisyen yardımı ile düzene oturtarak sağlıklı beslenme ile hastalığın etkisini azaltabilir. Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler öncelikle direk şeker tüketmemelidir. Vücutlarının şeker ihtiyaçlarını meyve ve sebze tüketerek karşılamalıdırlar. Glikozu vücuda en fazla sağlayabilecek olan karbonhidrat tüketimi önemlidir. Fakat aşırı bir karbonhidrat tüketimi de önerilmemektedir. Bunun oranını bir diyetisyen ile belirlenmelidir. Bunun dışında hayvansal besinler ve hayvansal yağlar tüketilmemelidir.

Doymuş yağlardan da uzak durulmalıdır. Hasta sık sık su tüketmelidir. Vücut sürekli bir su tüketimi içerisinde olacaktır bu nedenle kaybedilen sıvı su tüketilerek geri kazanılmalıdır. Badem, ceviz gibi kuru yemiş tüketimi de hasta için yararlı olacaktır. Süt ve süt ürünlerinin kullanımı önemlidir fakat yağ oranının yüksek olmaması da önemlidir. Fazla yağlı ürünler hastaya iyi gelmemektedir. Hastanın yoğurt tüketmesi de uzmanlar tarafından önerilen bir diğer besindir. Bunun dışında bakliyat, pirinç, lifli ürünleri tüketmekte diyabet hastalarının yaşamlarını kolaylaştıracak besinlerdir.

Diyabet Tedavisi
Diyabet hastalarının tedavi edilmesinde ki en önemli unsur beslenmedir. Hasta düzenli ve doğru beslenmelidir. Hasta sık sık besin tüketmeli ve az az yemelidir. Bunun dışında uzmanlar hastanın egzersiz yapmalarını öneriyorlar. Hasta düzenli olarak spor yaparak vücudun kan akışını hızlandırarak diyabetin etkisini azaltmaya yardımcı olunabileceğini dile getiriyor. Sizlerin yapacağı aktiviteler dışında bu hastalığın sizi günlük hayatta rahatlatacak bazı ilaçlar bulunmaktadır. Diyabet hastalığı için danıştığınız uzmanınız size doğru bir ilaç önerisinde bulunacaktır. Belli aralıklarla kan şekerinizi ölçüp ve ara ara hastalığınızın gidişatına bakmak için doktora danışmalısınız.

PAYLAŞ
İlgili Konular