Belirtileri.com
Diabetes Mellitus Belirtileri

Diabetes Mellitus Belirtileri

05 Mart 2017

Diabetes Mellitus hastalığı halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen hastalığın diğer adıdır. Diyabet hastalığı olarak da adlandırılabilinmektedir. Hastalıkta, insülin direnci kırılmaktadır ve vücut insülin üretemez. İnsülin vücudun yapısında bulunan reseptör adı verilen insüline duyarlı alıcılara aktarılarak kanda bulunan şekerin hücreye girmesini sağlar ve vücudun enerjisini karşılamasını sağlar. Türkiye’de 2 milyon şeker hastası vardır. Hastaların erken teşhisi önem taşımaktadır. Sürekli tuvaletiniz geliyor, ağız kuruluğu şikayetiniz var ise, sürekli yemek yeme ve ciddi kilo kaybı yaşanıyorsanız bir uzmana danışmak bu hastalığın tedavisinde önem taşır.

Diabetes Mellitus Genel Giriş
Diabetes mellitus yani şeker hastalığı kişinin vücudunda ki şeker direnci ile alakalı bir sorundur. Şeker hastalığı geçmiş çağlardan beri bilinen bir hastalıktır. Hastalık sürekli olarak devam eder fakat hastalığın ilerlemesi ve olumsuz sonuçları doğru tedavi ile önlenebilmektedir. Vücutta insülin bulunmuyor ise ya da insülin var ama işlevini yerine getiremiyor ise kanda bulunan şeker hücreleri bu durumdan olumsuz etkilenir.  İki tür diyabet bulunmaktadır. İlki genellikle çocuk ve genç insanlarda bulunmaktadır. İnsülin sağlayan hücrelerin vücutta yolunda gitmeyen sebeplerden, beslenmeden, stresten, enfeksiyondan kaynaklanan yorulmuş vücutta insülin salgılayan hücreler yıpranır. İnsülin salgısı azalır.  İkinci tür diyabet ise; diğer türden farklıdır ve kalıtım ile diğer kişiye geçer. Hastalar genellikle kiloludur. İnsülin vücutta normal ya da fazladır ama vücut kullanamaz. Bu doğrultu da kan şekerinde yükselmek gözlemlenir.

Diabetes Mellitus Belirtileri
Diyabet hastaları, vücutlarında bulunan insülini kullanamadıkları için ya da kalıtsal olarak bu hastalığa yakalanmış olabilirler. Hastalıkta tedavi önemlidir. Çünkü şeker hastalığında düzenli beslenme, uygun şartlarda ve sağlıklı yaşamak önem taşır. Hastalık önemsenmez ise kişinin hastalığı ilerleyebilir ve çok daha ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirler.


Hastalığın belirtileri;

  • İdrara çok sık çıkma en önemli belirtisidir.
  • Aşırı susama ve ağız içinde kuruluk
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Deride kuruma ve kızarma
  • Sıklıkla acıkma
  • Kilo kaybetme
  • Sürekli halsizlik
  • Bulanık görme

Diabetes Mellitus Nedenleri
Diabetes Mellitus hastalığı ülkemiz de oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Vücudumuzun doğasında ritüel bir donanımı vardır. Her organın, hücrenin, maddenin işlevi vardır ve herhangi birinde yaşanan aksaklık tüm vücudu zedelemektedir. Hastalığın ana sebebi insülin direnci ile alakalı gerçekleşen sorundur. Kişinin tükettiği besinler vücuda enerji vermektedir. Şeker hastalığında da kanın vücutta taşıdığı şeker enerjiye çevrilmektedir. İnsülin normal düzeyde ya da fazla seviyede vücutta bulunabilir. Vücudun bunu yakamaması şekerin yükselmesini sağlar. Tam olarak burada diyabet, diabetes mellitus ya da şeker hastalığı dediğimiz sağlık sorunu oluşur. Kişinin şeker hastalığının nedenleri arasında kalıtsal aktarım etkili olabildiği gibi, düzensiz beslenme, stres gibi unsurlarda etki etmektedir.

Diabetes Mellitus Tedavisi
Diyabet tedavisin de kan şekerinin, kolestrolün ve tansiyonun sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekmektedir. Diyabet hastalarının alacağı sonuçlar diyabet türlerine göre değişiklik gösterir. Hastalıkta yaş, spor yapmak ve düzenli beslenme alışkanlığı, fazla kilolar oldukça önemlidir. Her hastaya uygun ayrı tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavide hastanın kendisini önemsemesi ve hastalıkla mücadele etmek istemesi önemlidir. Zayıflamak ve diyet yemekler dikkat edilmesi geren temel yöntemlerdir.

PAYLAŞ
İlgili Konular