Belirtileri.com
Besin Alerjisi Belirtileri

Besin Alerjisi Belirtileri

01 Kasım 2017

Besin alerjisi durumunda bilinç bulanıklığı, karın ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler baş gösterebilir. Genellikle süt, yumurta, deniz ürünleri ve fıstık gibi besin maddelerinden sonra bu şikayetler görülür. Eğer bu şikayetler görülüyorsa zaman geçmeden bir doktora danışmak gereklidir. Besin alerjisi genellikle proteinin yapısında bulunan besin bileşenlerinin vücutta yabancı bir madde olarak tanınması sonucu ile oluşan bir durumdur. İnsanlar birçok farklı besin maddesi ile karşılarşır ve bu besinlerin protein, yağ, vitamin, karbonhidrat gibi daha ufak yapıları bulunur. Vücudun bazı durumlard yabancı olarak gördüğü bu maddelere karşı vücutta antikorlar oluşur ve bu antikorlarda başka reaksiyonlara sebep olurlar.

Besin Alerjisi Nedir?
Genellikle hastalarda çok büyük bir rahatsızlığa neden olmayan alerji, insanlarda bazı maddelere karşı duyarlılık olarak tanımlanabilir. Besin alerjisinde, maddeler ağız yolu ile vücuda alınır. Diğer alerji türlerinde de solunum, ağız ya da enjeksiyon ile vucuda alınır. Vücut böyle bir madde alındığını algıladığında bu maddeyi yabancı olarak tanımlar ve alerjiye yani değişik reaksiyonlara sebep olur. Bunun nedeni de antikorlardan dolayıdır. Alerjiye birçok besin maddesi neden olabilmektedir. Genellikle besin alerjisine neden olan maddeler besinlerin içinde bulunan proteinlerdir. Besinlerin az protein içermesi bir şey değiştirmez ve yine de alerjie sebep olablir. Eğer alerjisi olan bir insan protein içeren bir besini vücuduna alırsa, bu küçük miktarda bile olsa alerji kendini gösterecektir. Alerjinin ortaya çıkması için proteinlerin sindirim sisteminde parçalanmadan emilmiş olarak bulunması gerekmektedir. Besin alerjisi genellikle bebeklerde daha fazla görülmektedir. Yaş ilerledikçe sıklığı azalabilmektedir. Bunun nedeni ise bebeklerde sindirim sisteminin tam olarak gelişmemiş olması ve günlük öğünlerinin genellikşe süt ile olmasından dolayıdır.

Besin Alerjisi Belirtileri
Egzama belirtileri, yanaklarda,kulak arkasında, boyunda ya da eklemlerde kızarıklık varsa, ciltte kurluk oluşuyorsa bunlar besin alerjisinin belirtileri olabilir. Dışkıda kan olması, sebepsiz kusma durumları, tedavi edilemeyen reflü, sebepsiz oluşan kabızlık sıkıntısı, şiddetli şeklde gaz ağrıları gibi belirtiler de besin alerjisinin belirtileri olabilir. Bununla birlkte, akciğerde sıklıkla tekrarlayan hırıltı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve nefes sıkışması gibi durumlar ve vücuda besin alındıktan sonra alerjik şok olarak tanımlanan vücuttaki kaşıntı, kızarıklık ve nefes sıkışmaları besin alerjisinin belirtilerindendir.


Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır?
Besin alerjisi yaşayan hasta yukarda belirtilen belirtileri göstermeye başlar. Yediği yemekten, yediği besinin içinde ki alerjik bir maddeden dolayı sorun yaşayabilir. Bu durumda kusma, baş dönmesi, mide bulantısı yaşayacaktır ve bu durumda hastanın bu belirtileri uzun süre devam edecektir. Hastanın her besine karşı alerjisi yoktur. Belli besinleri tükettiği zaman çok fazla hassasiyet gösteren bir bedeni var ise bunu önce kendisi gözlemleyerek fark edebilir. Bunun dışında hastanelerde yaptıracağı alerji testleri sayesinde de hangi besinlere karşı vücudunun reaksiyon gösterdiği bilgisine ulaşılması mümkündür.

Besin Alerjisi Testi Nasıl Yapılır?
Besin alerjilerinin tespit edilmesi için çeşitli testler yapılmaktadır. Bu testler iki çeşitte yapılabilmektedir. Bunlardan birisi kan örnekleri ile yapılan besin alerjisi testi, diğeri ise cilt üzerinde yapılan besin alerjisi testidir. Bu yapılan testlerde ki bulgular ve tepkimeler sonrasında hastanın hangi besine, hangi maddelere karşı alerjisi olduğu kolaylıkla tespit edilir.

Besin Alerjisine Ne İyi Gelir?
Besin alerjisi için aslında yapılması gereken en iyi yöntem o besinin tüketilmemesidir. Örneğin süt alerjisi olan bir birey süt ve süt ürünleri tüketmemelidir. İçinde ki bazı maddeler kişinin vücudunda çeşitli reaksiyonlara neden olmaktadır. Bu alerjinin yok edilmesi gibi bir tedavi henüz mevcut değildir. Hasta ancak yediği besinlere dikkat ederek bu sorundan korunabilir.

Besin Alerjisi Tedavisi
Besin alerjisi tedavisi için ancak alerjinin yarattığı etkileri azaltmak için uzman doktor tarafından çeşitli hafifletici ilaçlar ve dindirici kremler önerilebilir. Hasta alerjisi olduğu besinlerden öncelikle uzak durmalıdır. Bazı durumlarda fast food tüketimi ya da içinde ne olduğunu bilmediğimiz besinleri tükettiğimiz de tüketmemeniz gereken alerjenleri tüketmiş olabilirisiniz. Bu durumda vücudunuz alerjik reaksiyonlar vermeye başlar. Bu noktada doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanarak öncelikli olarak alerjinin etkisini azaltabilirisiniz. Vücudunuzun çeşitli bölgelerinde muhtemelen kabarcıklar ve kızarıklıklar çıkacaktır. Bu cilt sorunları içinde antibiyotik kökenli kremler ya da hafifletici alerjen kremler kullanılabilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular