Belirtileri.com
Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri

Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri

23 Nisan 2017

Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri: Bel soğukluğu genellikle cinsel ilişkiden kaynaklanan bir durum olarak bilinmektedir ve Neisserria Gonorrhoeae bu hastalığın oluşmasına sebep olmaktadır. Kadınlarda ve  erkeklerde görülen bölgeleri ise farklı olmaktadır; kadınlarda rahim erkeklerde ise üretrit kısmında görülen bir hastalık olmaktadır. Ayrıca halk arasında gonore hastalığının kısırlık yapıp yapmamasıyla ilgili olarak da birçok şüphe bulunmaktadır. Gonore cinsel ilişki sonrasında oluşan bir hastalık olarak bilinmektedir ve bakteriyel bir hastalıktır.

N.Gonorrorrhoae gram negatif bakteriler arasında incelenen bir bakteridir ve Albert Neiisser bu bakteriyi bulan kişidir. Ayrıca gonore ilk zamanlarda farenjit belirtileri de gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar olmaktadır. Cinsel enfeksiyonun yanı sıra gözde, makadda ve testiste de iltihaplanmalar görülebilmektedir. Dolayısıyla oldukça önem verilmesi gereken bir hastalık olmaktadır.

Gonorenin ortaya çıkmasının bir nedeni ise çok eşlilik olayının olmasıdır yani enfeksiyon riskinin farklı olmasıdır. Genellikle kuluçka zamanı vardır ve yaklaşık olarak 2 ila 30 gün arasında sürmektedir. Belirtiler ise genellikle ilk haftada ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde karşılaşılan en büyük problem cinsel organlarından devamlı olarak sıvı gelmesidir fakat bu sıvı aynı zamanda yanmaya da neden olabilmektedir. Kısırlık ise tedavinin işe yaramadığı durumlarda yaygın olarak karşılaşılan bir durum olmaktadır.


Genellikle ilaç tedavisinin tercih ediği bir hastalıktır ve bu ilaçların tedaviye cevap verme şansı oldukça düşük olarak saptanmıştır. Bunun nedeni ise bu hastalığa neden olan bakterilerin fazla miktarda dirençli olmasıdır. Bel soğukluğunun bir diğer özelliği ise oldukça bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalık olmasıdır.

Bel soğuklu sadece cinsel organlara zarar veren bir hastalık değildir ve diğer organları da oldukça etkileyebilmektedir. Bel soğukluğundan kaynaklı olarak oluşabilecek hastalıklara bakıldığında ise eklem yangısı, göz yangısı ve septisemi hastalıkları da bulunmaktadır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir
Genellikle belirti vermeyen bir hastalık olarak bilinmektedir ve belirti vermesi 1 ayı bulabilmektedir. Ayrıca cinsel ilişkiden hemen sonra olan belirtiler yaklaşık olarak bir hafta içerisinde çıkmaktadır. Aşağıda bu belirtiler verilmiştir;

Genel olarak normalden fazla akıntılar olmaya başlar ve bu akıntılar penisin ucundan ya da vajinadan gelen akıntılar olmaktadır. Akıntıların rengi ise sarıya yakın olmaktadır.

  • Aynı Pelvik İltihabı da görülen bir belirti olmaktadır ve kısırlığa neden olabilmektedir.
  • Regli döneminin düzensiz olarak gerçekleşmesi
  • Kas ağrılarının devamlı olmaya başlaması
  • İdrara çıkıncı hissedilen yanma hissi
  • Farenjit belirtilerinin görülmesi
  • Normalden  daha sık idrara çıkma

Bel Soğukluğu Tedavisi
Bel soğukluğu tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılmaktadır. Fakat penisilin tedavisi bu konuda uygulanamamaktır. Dolayısıyla sefriakson, makrolid ve tetrasiklin antibiyotikleri yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerdir. Bel soğukluğu teşhis aşamasında uygulanan testlerden biri de STD testi olmaktadır. Chlamydia adı verilen mikrobun ise bulunma olasılığı bulundurduğundan araştırılması gerekmektedir.

Gonore oldukça önemli bir hastalıktır ve tedavisi olmadığı takdirde cinsiyet farkı olmaksızın kısırlık durumu görülebilmektedir. Aynı zamanda kadınlarda kısırlık nedenini destekleyen durumlar üretra ve fallop tüplerinde meydana gelen hasarlar olmaktadır. Erkeklerde ise cinsel organlarda ciddi problemler yaşanmasına ve sonuç olarak kısırlıkla karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

Dolayısıyla kişilerin bu hastalığı önemseyip en yakın zamanda tedavi olması şarttır.

PAYLAŞ
İlgili Konular