Belirtileri.com
Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet Hastalığı Belirtileri: Behçet hastalığı geçmişte de olduğu gibi günümüzde de oldukça yaygın olarak görülen bir hastalık olmaktadır ve Behçet olarak anılmasının sebebi Hulusi Behçet tarafından keşfedilmiş olan bir hastalık olmasıdır. Behçet hastalığı genellikle eklem hastalıkları arasında değerlendirilen bir hastalıktır fakat eklemlerde olan belirtilerin dışında diğer belirtileri de bulunmaktadır. Oldukça ciddiye alınması gerekilen bir hastalıktır ve oldukça ciddi ve vücudun her yanında hissedilebilen belirtilere sahip olan bir hastalıktır.

Genellikle 20 ila 40 yaş arasında oldukça sık olarak rastlanılan bir hastalıktır ve kadınlarda görülme olasılığı erkeklerde görülme olasılığından fazla olmaktadır. Romatizma ya benzemekte fakat aynı zamanda iltihaplanmanın da gerçekleşmiş olduğu bir hastalık olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması ise hastalığın şiddetini artırmaktadır ve bu durumda belirtilerin şiddeti de artmaktadır. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlü olması bu konuda oldukça önemli olan bir durumdur.

Diğer hastalıklarda olduğu gibi benzer belirtilerin görülmesinin mümkün olduğu bir hastalıktır. Behçet hastalığı genetik olarak ortaya çıkabilen bir hastalık olarak bilinmektedir ve bu genin aktif hale gelmesi bağışıklık sistemine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca aftların sıklıkla ortaya çıkması bağışıklık sisteminin yetersiz olduğunun göstergesi olmaktadır. Ağızda çıkan aftlar aynı zamanda cinsel organlarda da çıkabilmektedir ve bu durum oldukça belirgin olan bir belirti olmaktadır. Genellikle renkleri farklı olmaktadır; Genital bölgelerde kırmızı ve ağızda beyaz olarak çıkarlar. Genellikle kırmızı olan aftlar sivilceyle karıştırılabilmektedir. Aftlar aynı zamanda koku da yapabilmektedir.


Behçet Hastalığı Belirtileri
Behçet hastalığı belirtilerine genel olarak baktığımızda ilk başta romatizmayla ortak olarak görülen belirtiler olmaktadır. Aynı zamanda sivilceye benzeyen kırmızı aftlar (Genital bölgede), beyaz aftlar( ağızda) da Behçet hastalığının ilk belirtilerinden olmaktadır. Bu belirtiler ileri düzeydeki hastalarda oldukça artmış ve geniş bölgelere yayılmış durumda olmaktadır. Yüzde ve sırtta da görülen yaralar oluşmaktadır.

Aynı zamanda iltihaplanmaların görülmesi de oldukça sıklıkla karşılaşılmakta olunan bir durum olmaktadır. Genellikle her hastada iltihaplanma gözlenmektedir. Gözde oluşan iltihaplanma da oldukça yaygın olan bir durumdur. Oldukça önemli olan iltihaplanmalar görme kayıplarına da neden olabilmektedir.

Baş ağrısı da Behçet hastalığında oldukça yaygın olarak karşılaşılan bir durum olmaktadır. Eklemde oluşan şişlikler bir sure sonra dolaşım problemlerine yol açabilmektedir. Aynı zamanda bacakta kanamaların görülmesi de belirtiler arasında yer almaktadır.

İltihaplanmaların diğer organlara yayılması ise durumun oldukça ciddi olduğunu göstermekteydi. Dolayısıyla erken teşhis tedavinin cevap vermesi için önemli olmaktadır.

Behçet Hastalığı Neden Olur?
Behçet hastalığı 1937 yılında bulunmuştur ve bu zamana kadar nedenleri tam olarak bulunamayan hastalıklar arasında yer almaktadır. Ancak hastalığın bağışıklık sisteminin güçsüz olmasıyla alakalı olduğu bilinenler arasında yer almaktadır. Ayrıca Behçet hastalığı genetik faktörlere de bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve bu genin bulunması her zaman bir ihtimalin olduğunu göstermektedir. Fakat bu genin aktif hale gelmesi çevresel faktörlere bağlı olmaktadır. Virüs ve mikropların neden olduğu romatizma genellikle sonrasında Behçet hastalığını beraberinde getirmektedir. Kişinin beslenme düzeninin bozuk olması ise bağışıklık sisteminin düşük olmasına neden olan bir faktör olmaktadır. Böyle bir durumda kişinin enfeksiyon kapması da daha kolay hale gelmektedir.

Behçet Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?
Behçet hastalığı sadece kişiyi etkileyen ve bulaşıcı özellik taşımayan bir hastalıktır. Dolayısıyla fiziksel ya da herhangi bir sebeple bulaşıcılık özelliği bulunmamaktadır.

Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Behçet hastalığında da her hastalıkta olduğu gibi bitkisel tedaviyi uygulamadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Kişnişin demlenmesiyle günde iki bardak içilen çay Behçet hastalığında kullanılabilecek bir yöntem olmaktadır. Aynı zamanda şah dere otu, melisa yaprağı,lavanta, söğüt yaprağı, biberiye, tarhun otu, mentollü nane, oğul otu, hünnap, ardıç , söğüt yaprağı ve kuşburnu ile hazırlanarak çay da oldukça yararlı olan bir çözüm olmaktadır.

Behçet Hastalığının Tedavisi
Belirtilerin bir ya da bir kaçını bulunduran kişilerin en yakın zamanda doktora başvurması hastalığın önceden teşhis ve tedavisi için önemli olmaktadır. Ayrıca teşhiste kullanılan bir yöntem ise paterji olmaktadır. Bu yöntemde deri altına madde verilir ve bu sayede iltihaplanma durumu kontrol edilir.

Behçet hastalığının bilinilen kötü yanı ise teşhis ve tedavinin tam anlamıyla gerçekleştirilememesidir. Dolayısıyla genellikle belirtilere yönelik tedavi uygulanmaktadır. Özellikle iltihaplanmanın kurutulması amaçlanmaktadır ve yaraları tedavi edici kremler verilmektedir. Antibiyotiklerin kullanılma nedeni ise enfeksiyonlara karşı korutulmaya çalışılmasıdır.

Kişinin beslenmesine ve yaşamına dikkat etmesi ise tedavi sürecine yardımcı olmaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular