Belirtileri.com
Bahar Alerjisi Belirtileri

Bahar Alerjisi Belirtileri

03 Ekim 2017

Atopi olarak adlandırılan ve alerjik yatkınlığı bulunan kişilerde, havadaki polenler, soluma yolu aracılığıyla buruna yerleşmesi ve mevsimsel sorunların başgöstermesine neden olur. Vücut bu maddelerle karşılaştığı durumlarda biyokimyasal bir savunma sistemi üretir, histamin, devamında alerji belirtilerinin ve hastalıkların oluşmasına neden olur. Bireyin yakınmaları havadaki polen yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Bahar Alerjisi Nedir?
Havadaki polenler solunum yolu aracılığıyla vücuda nüfus ederler ve bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan bu maddeleri düşman gibi algılar ve savunma mekanizmasını devreye sokar. Bahar alerjisiyle ilgili aile geçmişi olanlar ve genetiği bahar alerjisine yatkın olanlarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Alerji kaynağı olan polenlerin yayıldığı bitkiler; çayır otu, huş ağacı, yulaf, buğday, mısır, çavdar ve bazı ağaçlarla çiçekler. Bu alerji her yaşta insanın yaşayabileceği bir sıkıntı olmasına karşın küçük çocuklarda 2 yaşından sonra görülmeye başlar. 2 yaşından önce ise bu olasılık düşüktür.


Bahar Alerjisi Belirtileri
Havadaki polenler solunum yoluna nüfus ettiklerinde, vücut, gözlerde, burun ve hava geçitlerinde yer alan mukoza zarlarını iltihaplandırır ve bu durum bazı şikayetleri beraberinde getirir: Hapşurma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve boğazda, kulakta, burunda şiddetli kaşıntı hissi, gözlerde kaşıntı, yanma, sulanma ve batma hissi.

Saman nezlesi olarak da bilinen bu rahatsızlıkta tedaviye başlanmaz ise ileriki dönemlerde yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı ve sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, bronşit ya da astım gibi hastalıklar başgösterebilir.

Bahar Alerjisi Vüvutta Kaşıntı Yapar Mı?
Bahar alerjisi, vücuda giren polenlerle birlikte vücudun bazı kesimlerinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Burunda, gözlerde ve hava geçitlerinde kaşıntı hissi duyulabilir.

Bahar Alerjisi Ne Zaman Başlar?
Özellikle ağaçların çiçeklendiği ve çiçeklerin açtığı aylarda, bahar aylarında, havadaki polen oranı büyük oranda artacaktır ve bahar alerjisinin birincil nedeni de artmış olacaktır.  Şubat ve mart aylarında belirtiler gözlemlenmeye başlar.

Bahar Alerjisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?
Alerjinin belirlenmesi ve tedavi usulüne karar verilmesi için dahiliye bölümüne başvurulmalıdır. Dahiliye bölümünde, tespit aşamasında testler kan ve deri yoluyla yapılır.

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?
Birey evindeki ve sosyal yaşantısındaki bir takım davranışlarını düzenleyerek tetikleyicilerden kaçınabilir.
Rahatsızlığın iyice ateşlendiği dönemlerde pencereler kapalı tutulmalı, serinlemek için klima tercih edilmelidir.
Açık havadayken gözlerin polenlerden korunması amacıyla gözlük kullanılmalıdır.
Toz akarlarından sakınmak amaçlı akar önleyici yatak örtüleri tercih edilebilir ve küfü önlemek ve teşhis etmek için de nem dedektörleri kullanılabilir.
Herhangi bir hayvan sevildikten sonra seven kişi ellerini mutlaka yıkamalıdır ve bu evcil hayvanların bakımı alerjik olmayan bir kişi yardımıyla açık bir alanda yapılmalıdır.

Bahar Alerjisi Tedavisi
Tuzlu su: Alerjik rinitin tedavisini oluşturan adımlardan ilki burunda oluşan mukusun temizlenmesidir. 1 çay kaşığı tuz ve bir tutam karbonat 2 bardak sıcak su içerisinde karıştırılır. Karıştırdıktan sonra kişi kafasını eğerek bir miktar burun deliklerinden içeri çekilir. Burundaki solüsyonun diğer burun deliğini veya boğaz yolunu izlemesine izin verilir. Bu işlem her iki burun deliği için de uygulanır ve nihai çözüme ulaşılıncaya kadar da tekrarlanır.

Buhar:  Su buharının düzenli aralıklarla solunması, mukusun ve herhangi bir tahriş edicinin burun deliklerinden uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Kişi bu yöntemle hapşurma, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerden gözle görülür ölçülerde kurtulacaktır.

Kaynar su ve biberiye, okaliptus, çay ağacı yağı gibi uçucu yağlardan birinden 3-4 damla karıştırılır. Karıştırma sonunda kişi başına bir havlu geçirir ve kabın üzerine havluy kabın kenarlarını kapatacak şekilde karışım  içeren kaba eğilir. 5-10 dk bu buhar solunur ve nefes burunlardan geri verilir. Bu soluma seanslarını yapamayan küçük çocuklar için sıcak bir duş rahatlamalarını sağlayacaktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular