Belirtileri.com
Bademcik İltihabı Belirtileri

Bademcik İltihabı Belirtileri

Bademcikler vücutta bulunan savunma mekanizmalarından yalnızca biridir. Bu savunma mekanizması olan bademciklerde oluşan apselerden kaynaklanan duruma da bademcik iltihabı denmektedir. Bademciklerin apse yapması ya da iltihaplanması durumunda kişinin boğazlarında şişme olarak kendini göstermektedir.

Bademciklerdeki iltihap ilk başlarda hafif kızarıklıklar olarak karşımıza çıksa da daha sonraları iltihaba dönüşmektedir. Bademciklerin iltihaplanması durumu genellikle ağız yoluyla mikropların vücuda girmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Bademcik iltihabı nedir?
İnsan vücudunda bulunan bademcikler, vücudun savunma sisteminde yer almaktadırlar. Tıbbi olarak tonsil ismiyle bilinmektedirler. Tonsil yani bademcikler insanın solunum yolunda sağ ve sol taraflarda olmak üzere birer adet toplamda iki adettir. Bademcikler, solunum yoluyla giren, bulaşan mikroplar yani virüs ve bakterileri ilk olarak burada karşılarlar. Savunma sistemi burada başlamaktadır. Bademciklerin iltihaplanması durumuysa, bademciklerin tutulan bu virüs ve bakterileri öldüremeyip vücut direncinin düşmesiyle oluşmaktadır.


Bademcik iltihabı belirtileri
Bademcik iltihabının değişik şekillerde kendini gösteren belirtileri olabilmektedir. Bunlardan en çok görülenleri, yüksek ateş, boğazda ağrı ve yanma, yutkunurken zorlanma, halsizlik hissi, boyun ve boğaz kısmında şişlik oluşması, ağız kokusu gibi belirtilerdir. Bunların dışındaysa çocuklarda kusma ve mide bulantısı gibi diğer belirtiler de sıklıkla rastlanır.

Bademcik iltihabına ne iyi gelir?
Bademciklerin iltihaplandığını düşündüğümüz an bir doktora görünerek basit bir muayene ile teşhis koydurmalı ve ilaçları bu şekilde almalıyız. KBB (kulak, burun, boğaz) doktoruna giderek muayene olabiliriz. Muayene ve teşhisten sonraysa doktorumuzun bize uygun gördüğü ilaçları alarak ilaç tedavisine başlanabilir. Bu ilaçlar arasında reçeteli olarak mikropların öldürülmesi için yazılacak olan antibiyotikler bulunabilir. Bunun dışında yazılan her ilacı zamanında ve doğru olarak kullanmak gerekmektedir. Bunun dışındaysa gargara yöntemi uygulanabilir. Gün içerisinde ağız ve boğaz yolunu temizlemek iyi gelecektir.

Bademcik iltihabı tedavisi çok uzun süren bir hastalık olmamakla birlikte hastaların vücut dirençleri ve bağışıklıklarına bağlı olarak azalıp artabilir. Ancak genel olarak 1 hafta kadar sürmektedir. Bademcik iltihabı teşhisi konulduktan sonra ilaç tedavisi dışında dinlenmek, tuzlu suyla gargara yapmak, soğuk ve sıcak yiyecek ve içecekler tüketmemeye dikkat etmek, bol su tüketmek, havadar ortamlarda bulunmak, sigara dumanından uzak durmak ve sigara tüketmemek, boğaz pastilleri tüketmek, meyve ve vitamin tüketmek gibi evde uygulanabilecek yöntemlerde bulunmaktadır.

Bademcik iltihabına sirke iyi gelir mi?
Özellikle elma sirkesi birçok alanda kullanılmaktadır. Elma sirkesinin yemekler dışında, kötü kokuları geçirmek için, kozmetik alanında, temizlik alanında kullanıldığını biliyoruz. Bunun yanında elma sirkesi sağlık alanında da evlerde alternatif olarak kullanılmaktadır. Yüksek ateşli hastalıklarda ve bademcik iltihaplarında elma sirkesi de kullanılmaktadır. Elma sirkesi içerisinde bulunan birçok madde bu alanda kullanılmasına sebep olarak gösterilmektedir.

Aynı zamanda elma sirkesi alternatif olarak kullanılırken oldukça maliyetsiz ve kolay bir yöntem olarak da karşımıza çıkar. Bademcik iltihabı için elma sirkesi uygulamak oldukça kolaydır. Bir yemek kaşığı elma sirkesini yarım çay bardağı ılık suya ekleyerek bu karışımı gargara yoluyla kullanmak yeterlidir. Elma sirkesi yöntemi oldukça basittir ancak sirkeye karşı bir alerjiniz ya da hassasiyetiniz varsa yapılmaması daha doğru olacaktır. Elma sirkesiyle yapılan gargara bademciklerde bulunan bakteri ve virüslerin öldürülmesinde yardımcı olacaktır. Bu şekilde de bademciklerdeki iltihabın daha hızlı iyileşmesinde katkısı olacaktır.

Bademcik iltihabı İbrahim Saraçoğlu tavsiyeleri
İbrahim Saraçoğlu’nun bademcik iltihabının iyileşmesi için verdiği en önemli tavsiyelerden biri adaçayıdır. Bademcik iltihabı olanların sabahları ağız kokularının oldukça fazla olduğunu ve diş fırçalamayla biraz azaldığını, daha sonra gün içinde hissedilmediğini fakat gece iltihapla birlikte tekrar ağız kokusunun başladığını belirtmiştir. Bu kokuya karşı da adaçayının oldukça etkili ve iltihapların da geçmesinde oldukça kuvvetli bir yöntem olduğunu belirtmiştir.  İbrahim Saraçoğlu bademcik iltihabı için adaçayı gargarasını önermektedir. Gargaranın sürekli hazır bulunması gerektiğinin de altını çizmektedir.  Bu adaçayı gargarasının 3 gün ömrü olmasından dolayı badecik iltihabı sorunu olanlar 3 gün boyunca hazırladıkları gargarayı kullanabilirler.

İbrahim Saraçoğlu, kronikleşen ve geçmeyen bademcik ve boğaz iltihaplarındaysa tedavi yöntemlerinin yanında ebegümeci bitkisini önermektedir. Hafif ve geçici iltihaplarda adaçayını önerirken kalıcı ve kronik durumlarda da ebegümeci bitkisini önermektedir.

Bademcik iltihabı tedavisi
Bademcik iltihabının tedavisi için öncelikle alanında uzman bir doktora muayene olmak gerekmektedir.  Yani kulak, burun, boğaz alanında uzman bir doktora muayene olduktan sonra doktorunuzun ön gördüğü doğru tedavi uygulanmalıdır. İlaç tedavisi ve evde uygulanan bazı bitkisel yöntemler uygulanabilir. İlaç tedavisi için doktorunuzun yazacağı ilaçlar ve antibiyotikler alınarak doğru şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanında da bazı bitkisel yöntemler uygulanılarak virüs ve bakterilerin yok edilmesi hızlandırılabilir. Genellikle antibiyotik tedavisi doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemdir. Eğer çok şiddetli bir iltihaplanma değilse antibiyotik ve bitkisel tedavi yöntemleri kısa sürede iyi gelecektir. Bunun dışında da çok şiddetli olan şişme ve iltihap durumlarında hastalar hastaneye yatabilir. Burada da serum ve antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11