Belirtileri.com
Arpacık Belirtileri

Arpacık Belirtileri

02 Nisan 2017

Arpacık kendini gözde yanma ve küçük kırmızı şişlikler halinde gösteren sık rastlanılan bir göz rahatsızlığıdır. Kaşıntı, kızarıklık , yanma  en belirgin arpacık belirtileri arasında yer alır.  Gözlerle birlikte kirpikleri de etkileyen bu durum gözde birçok fiziksel problem yaratabilir. Arpacığın çıkmasının çeşitli nedenleri vardır ve hastanın hassasiyetine göre de arpacık çıkma sıklığı farklıdır.  Stafilokok adlı bir bakteri arpacığın oluşmasına neden olur ve bu durum apseyle sonuçlanır. Tıpta ,Hordeolum olarak tanımlanan arpacık önlem alınmadığı takdirde kist oluşur. Bu tip vakalarda küçük bir operasyonla kist tedavisi gerçekleşebilir.

Vücut direncinin olması gerekenden düşük olması  ve kirli bir ortamda yaşamak arpacığın oluşumunu tetikleyen diğer nedenlerdir ve uykusuzluk da önemli oranda etkiler. Vitamin eksiliği olan hastalarda arpacığın daha fazla görülmesi de vücut direncinin düşük olmasından kaynaklanır. A, C ve E vitaminin düzenli olarak alınmış olması bu hususta önem taşır.

Temizlik konusunda ise dikkatli olmak gerekir çünkü makyajın temizlenmemiş olması veya başka kişilerle paylaşılan makyaj malzemeleri hijyenik açıdan tehlikeli bir durum yaratır.


Diğer bir arpacık görülen durum ise göz kapağı iltihabı olma söz konusu olduğundadır ve blefarit ismini verdiğimiz bu hastalık bazı bakterilerin göz kapağı bezlerini kapatması sonucunda oluşur.

Arpacık Tedavisi
Arpacık sanıldığından daha kolay atlatılabilen bir durumdur çünkü bir süre sonra göz kendi mikrobunu bırakır ve arpacık ortadan kaybolur. Evde basit bir kompresle (sıcak suyla) arpacığı atlatmak kolaydır. Yapılmaması gereken tek şey ise arpacığa el yoluyla müdahaledir ve daha çok mikrop kapılma olasılığı mevcuttur. 5-10  sterilize edilmiş bir bezle yapılan uygulama ideal bir tedavi yöntemidir. Bunu günde bir kaç kere yapmak gözü rahatlatacak ve arpacığın geçmesini sağlayacaktır. Bazı durumlarda ilaçlara (antiyobitikler) başvurmak gerekebilir. Böyle bir durumda doktora başvurmak akılcı bir yöntem olacaktır. Çok ileri düzeyde arpacık vakalarında da yukarıda bahsettiğim gibi cerrahi operasyonlara başvurulabilir çünkü arpacık kendini tekrar eden bir durumdur.

PAYLAŞ
İlgili Konular