Belirtileri.com
Alerjik Nezle Belirtileri

Alerjik Nezle Belirtileri

Alerjik Nezle Nedir ?
Alerjik nezle, sürekli bir burun akıntısı ve bir çok hapşırma ile ortaya çıkan, burnun polenlere yada çiçek tozlarına olan aşırı hassas olma durumudur. Alerjik nezle, genellikle en fazla olarak bahar aylarında görülür. Bazı hastalarda ise, yılın tüm zamanlarında gözlemlenmektedir. Alerjik nezleden müzdarip hasta sayısı bir hayli fazladır. Özellikle sıcak ve ılıman iklimde yaşayan insanların alerjik nezle yaşamaları, soğuk iklim bölgelerinde yaşayan insanlara nazaran daha fazladır. Ülkemizde de alerjik nezle yaşayan insanların oranı, her 4 kişide 1 kişi olarak tahmin edilmektedir.

Alerjik nezle, halk arasında saman nezlesi, saman gribi gibi isimlerlede anılmaktadır. Alerjik nezlenin en büyük belirtisi, durmak bilmeyen hapşurmalar ve burundan akan renksiz mukozadır. Bu nedenle alerjik nezlesi olan kişiler, sürekli burunlarını silme ihtiyacı hissetmektedirler.

Alerjik nezlenin bilinen bir tedavisi yoktur. Bu durumda yapılması gereken en makul şey, alerjenlerden ve polenlerde uzak durmaktır. Hastalık çoğu zaman grip yada normal nezle ile karıştırıldığı için antibiyotik yada başka türevli ilaçlara başvurulabilmektedir. Fakat bu ilaçlar alerjiye karşı herhangi bir varlık gösterememektedir.


Alerjik Nezle Belirtileri
Alerjik nezle, çok ciddi semptomları olan yada hayatı doğrudan etkileyen bir durum değildir. Fakat ortaya çıkan kişinin, hayat kalitesini ciddi anlamda düşürebilmektedir. Bu alerjik nezlenin belirtileri aşağıda yer almaktadır:

 • Burun akıntısı
 • Hapşurma
 • Burun tıkanıklığı
 • Solunum güçlüğü
 • Koku alamama
 • Gözlerin yaşarması
 • Yorgunluk yada halsizlik
 • Öksürme ihtiyacı
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı

Gibi belirtilerdir. Fakat bu belirtilerden bazıları, astımla da benzerlik göstermektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için, uzman doktorlar hastadan solunum testi istemektedir.

Alerjik Nezle İçin Hangi Doktora Gidilir ?
Alerjik nezle için, hasta kendi aile hekimine başvurabilmektedir. Fakat, yukarıda yer alan belirtilerin haricinde ciddi sayılabilecek başka bir takım belirtiler de, alerjik nezle ile birlikte ortaya çıkmışsa, en yakın sağlık kuruluşunun acil birimine başvurmakta yarar vardır.

Alerjik Nezle Bulaşıcı Mıdır ?
Alerjik nezlenin bulaşıcı olup olmadığı sorusu günümüzde bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bunun sebebi ise, hastalığın çok yaygın olarak etrafta yer almasıdır. Yapılan araştırmalara göre, alerjik nezlenin bulaşıcı olmadığı gözlenmiştir. Fakat yapılan araştırmaya göre, bulaşıcı olmayan nezlenin genetik yatkınlığa bağlı olarak da gelişebildiği ortaya konulmuştur. Yani, ailesine alerjik nezle durumu olan kişiler de genellikle alerjik nezleden müzdarip olabilmektedirler.

Alerjik Nezle İbrahim Saraçoğlundan Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Modern tıbbın, alerjik nezle denilen durumla ilgili tedavi yöntemleri maalesef sınırlıdır. Bunun sebebi ise, hastalığın kişi değil, dış kaynaklı olmasıdır. Fakat alerjik nezle doğadan kaynaklandığı için, doğal muhteviyatlı tedaviler uygulamak nezle için bir nebze de olsun hafifletici olmaktadır. Bu tedavilerin başında bitki ve bitkisel kürler üzerinde uzmanlaşmış Prof.Dr. Sayın İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyeleri yer almaktadır.

İbrahim Saraçoğlu, alerjik nezlede görülen burun akıntısının ve hapşurmanın ortadan kaldırılması için önerdiği bitkilerden birisi teredir. 2-3 tutam civarındaki tere, çiğ olarak çiğnendiği takdirde hem hapşurmayı hem de burun akıntısını ortadan kaldırmaktadır. Bu duruma ek olarak tavsiye edilen, 1 bardak kaynamakta olan suyun içerisine atılan 1 kaşık lavanta kürü de, alerjik nezle için iyi gelmektedir.

Alerjik Nezle Tedavisi
Alerjik nezleyi tam olarak ortadan kaldıran yada yok eden bir tedavi maalesef söz konusu değildir. Uygulanan tedavilerin çoğunluğu, genellikle alerjik nezlenin belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelik olmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin başında burun spreyleri, burun için kullanılan özel ilaçlar, boğaz için kullanılan ilaçlar ve alerjik aşılar yer almaktadır. Alerjik aşılar, kişideki alerji inhibitörlerinin etkinliğini azaltarak, kişinin polenlere karşı olan hassasiyetini azaltmaktadır. Bu açıdan bakıldığında en yararlı tedavi türü, alerjik aşılardır. Alerjinin bilinen en iyi tedavi yöntemi alerjen olan maddelerden korunmaktır.

Alerjik Nezle’den Korunma Yöntemleri

 • Alerjik nezleye karşı çok aşırı hassas olan bireylerin, çimenlik, sera yada bitki örtüsünün yoğun olduğu yerlerde maske takması önerilmektedir.
 • Ev içerisinde saksı yada evcil hayvan bulundurulmamalıdır.
 • Evi içerisini sürekli olarak hava akımlarıyla havalandırmak ve yaşanılan ortamın havasının sürekli olarak temiz olmasını sağlamak, burun akıntısını ve burun tıkanıklığını engelleme açısından önemlidir.
 • Evde kullanılan yastık, yorgan yada kumaşlar, herhangi bir hayvanın yününden imal edildiyse, bunları sentetik ürünlerle değiştirmek gerekmektedir.
 • Ev içerisinde ısıtma yada soğutma olarak klima kullanılıyorsa, havayı kurutmasını engellemek için nemlendirici kullanmak gerekmektedir.
PAYLAŞ
İlgili Konular