Belirtileri.com
Akut Bronşit Belirtileri

Akut Bronşit Belirtileri

03 Ağustos 2017

Akciğerlerde hava taşımaya yarayan borucuklara bronş adı verilmektedir. Bu bronşlar akciğerde ki hava döngüsünde görevlidir. Bronşların iç kısmında ki zarlarda iltihaplanma oluşması sonucunda akut ve kronik olarak iki tür bronşit oluşur. Akut bronşitler grip, kızamık, boğmaca gibi çeşitli akciğeri etkileyen hastalıklar ile birlikte oluşmaya başlamış olabilir. Bronşit öksürüklerle beraber gelen balgam şeklindedir ve şeffaftır. Eğer ki balgamlarda farklı bir renk var ise, bu enfeksiyonlu bir hastalığın işaretidir. Akut bronşit hastalığının başlangıç evresinde kuru ve ciğerlerde ağrı duyulan öksürükler kendisini göstermeye başlar.

Akut bronşit nedir?
Akciğerde hava taşımaya yarayan borucukların iltihaplanması sonucunda oluşmuş olan bir hastalıktır. Birçok akciğeri etkileyen hastalık sonrasında oluşum gösterme olasılığı yüksektir. Bronşit hastalığında öksürük şeklinde kendisini göstermektedir. Öksürükler kuru olmanın yanı sıra genlikle balgamlı bir yapıdadır. Balgamın rengi şeffaftır. Eğer ki farklı renkte bir balgam tükürüyorsanız bu enfeksiyon belirtisi olduğu için doktora görünmeniz de fayda olacaktır. Bronşitlerde öksürükler yoğun şekilde seyreder. Hastalar genellikle öksürdükleri için bir süre sonra göğüs bölgesinde ve o civarda ki kaslarda ağrılar ve kasılmalar söz konusu olabilir. Bronşit hastalarında ateşlenme ve titremenin yaşandığı durumlarda olabilir. Akut bronşitte grip gibi hastalıklara neden olan virüslerin nedeni ile görüldüğü bilinmektedir. Akut bronşit çoğunlukla bir etkiye gerek duymadan kendiliğinden de düzelebilmektedir. Bronşit tedavilerinde semptomatik tedavi uygulanır.

Akut bronşit belirtileri
Akut bronşitin en belirgin özelliği öksürüktür. Bu öksürük geçmeyen ve kuru bir öksürük şeklindedir. Bazı durumlarda öksürük balgamlı bir hal alır. Sorun akciğer ile alakalı olduğu için gıcık türünde bir öksürük değil ciğerlerden gelen bir öksürük olduğu için ciğerlerde acı hissiyatı oluşmaktadır. Öksürükler şiddetli ve yoğun seyrettiği içinde göğüs bölgesinde kasılmalar yaşanır. Buna bağlı olarak da bölgede ki kaslarda kasılmalar ve karın bölgesine kadar iniş gösteren bir ağrı söz konusudur. Çok sık yaşanan bir durum olmasa da hastalık kişinin öksürük krizine girip bayıldığı ve kaburgalarını zedelemiş olduğu durumlarda örnek verilebilir.


Akut bronşitin neden olduğu sorunlar tedavi edilebilmektedir. Fakat öksürük tedaviden birkaç gün daha devam edebilir. Bunun dışında bir belirtide hırıltılı nefes alıp vermedir. Akciğerde ki bronşların iltihaplanmasından kaynaklı olarak solunum teklemektedir ve bu da hırıltıya neden olmaktadır. Balgamlı öksürüklerde belirtilerden bir başkasıdır. Balgamın rengi de bu hastalıkta oldukça önemlidir. Çünkü hastalıkta şeffaf renkte balgam oluşurken enfeksiyon kapıldığı zamanlarda hastanın balgam rengi sarı, yeşil ya da gri olabilir.

Akut bronşit için bitkisel tedavi yöntemleri
Akut bronşitte en fazla önerilen şeylerin başında su gelmektedir. Bol su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Gün de en az 2.5 litre su içilmesi ve çorba gibi takviye sıvılar alınması öneriliyor. Vücudumuzda ki problem bağışıklık sistemi ile alakalı olduğu için onu desteklemek gerekmektedir. Düzenli bir dinlenme programı oluşturmalısınız. Tedavi döneminde ağır sporlar yapmaktan, kendisinizi yormaktan da kaçınmalısınız. Öksürüklerin azalması için bitkisel çaylar tüketebilirisiniz. Hastalık için doktora gitmeniz de uygun olacaktır çünkü akut bronşitin ilerlemesi halinde daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

Akut bronşit İbrahim Saraçoğlu tedavi yöntemleri
Akut bronşit, yukarı solunum yolu olarak adlandırmış olduğumuz bronşların hava yollarının iltihaplanması durumudur. Hastalığın ana nedeni bakteriler ve virüsler olarak bilinir. Çeşitli soğuk algınlığı olarak adlandırılan hastalıklar beraberinde gelişmiş olabilir. İbrahim Saraçoğlu hocanın önerileri doğrultusunda 1 litre kadar suyun kaynatılarak içerisine yulaf samanı atılarak bir kaba koyulup ağzı kapatılmalıdır. Ağzı kapalı şekilde 5 dakika kadar kaynatılmaya devam edilir. Soğumaya bırakılarak süzülür. Üç hafta kadar, her hafta iki çay bardağı şeklinde tüketilir. Kür her içileceğinde yeniden hazırlanmalıdır. Taze olmalıdır.

Akut bronşit tedavisi
Akut bronşitler çoğunlukla bir müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden iyileşebilmektedir. Fakat hastalığın gösterdiği belirtileri yok etmek için çeşitli tedaviler uygulanabilir. Öksürükler çok yoğun ve şiddetli bir hal aldığı için öksürük ilaçları kullanılabilir. Bronşit tedavilerin de genlikle antibiyotik kullanılıp kullanılmaması konusunda çeşitli tartışmalar bulunmaktadır.

Çoğunlukla bronşit tedavilerinde kullanılmakta olan antibiyotik ilaçlar azitromisin, eritmisin ya da doksisiklin ilaçlardır. Tedavinin sürdüğü dönemde hastalığın şiddetine göre de uzayıp kısalmaktadır. 1 hasta ila 2 hasta arasında bir dönemi kapsamaktadır. Enfeksiyon kapılmış olan akut bronşit hastalıklarında genellikle hastalığın etkilerini azaltmak üzere bir tedavi uygulanır. Enfeksiyonu dağıtmak amacı ile de antibiyotik kullanımı söz konusu olabilir. Antibiyotikler bilindiği gibi gerekli şekilde kullanılmaz ise hem hastalıklara etkisi olmayabilir hem de bazı organlarınız da sorun oluşmasına neden olabilir. Bu nedenden dolayı eskiden akut bronşitlerde kullanılan antibiyotikler artık etkilerini kaybetmiş durumda oldukları için artık hastalıkta bakteri üretimi söz konusu olduğu zaman antibiyotikler etki edebilmektedir.

Bu nedenle kendi isteğiniz doğrultusunda bir antibiyotik kullanmanız hastalığa bir etkisi olmayacaktır. Bunun dışında da kendi sağlığınıza ciddi zararlar da verebilirsiniz. Doktorunuz gerekli testleri ve tetkikleri yaptıktan sonra zaten uygun gördüğü antibiyotiği size uygun gördüğü koşullarda verecektir. Ayrıca eczanelerde bilindiği üzere reçetesiz antibiyotik satışı yoktur. Ayrıca hasta su tüketimini bu dönemde yoğunlaştırır ise balgamın vücuttan daha kolay atılmasını sağlamış olacaktır. Doktorunuz balgam sökücü, balgam atıcı takviye ilaçlar vererek de vücudunuzdan balgamın atılmasına yardımcı olabilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular